Srbové zbourali mešitu. Byla postavena bez povolení, argumentují | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Srbové zbourali mešitu. Byla postavena bez povolení, argumentují

ČTK

Srbské úřady, navzdory protestu muslimů, zbouraly mešitu na okraji Bělehradu. Učinily tak jeden den před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu. Čin zdůvodnily tím, že mešita byla postavena bez povolení.

Výstavba dvoupatrové mešity bez minaretu byla zahájena ve čtvrti Zemun Polje v roce 2014, navzdory tomu, že úřady vydat stavební povolení.

Hlavní srbský muslimský duchovní Muhamed Hamdi Jusufspahić však Reuters řekl, že srbské úřady islámské komunitě žádné stavební povolení nevydaly už 50 let. Jeho tvrzení nebylo možné ověřit.

V Bělehradě, který má 1,6 milionu obyvatel, žije asi 20 000 praktikujících muslimů. Město má jen jednu mešitu. Ta byla postavena v roce 1557 za nadvlády Osmanské říše.

Muslimové tvoří asi tři procenta srbské populace. Většina z 230 000 lidí tohoto vyznání žije v oblasti Sandžak na hranici s Bosnou, Kosovem a Černou Horou.

Srbsko usiluje o členství v EU. K tomu však mimo jiné musí prokázat, že dbá na ochranu práv náboženských a etnických menšin. Většinu obyvatel Srbska tvoří pravoslavní křesťané.

Koalice vedena Spojenými státy bombardovala syrský Majádín, zemřely desítky lidí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!