Starostka Barcelony je proti vyhlášení nezávislosti Katalánska | E15.cz

Starostka Barcelony je proti vyhlášení nezávislosti Katalánska

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Katalánští odpůrci vyhlášení nezávislosti získali významnou spojenkyni, když se proti snažení separatistického vedení regionu postavila oblíbená starostka Barcelony Ada Colauová. Levicová politička v pondělí prohlásila, že upřednostňuje jednání, ke kterému vyzvala předsedy španělské a katalánské vlády.

"Na základě výsledků referenda z 1. října nemůže být vyhlášena nezávislost," řekla médiím starostka největšího katalánského města, která v 1,6 milionové Barceloně umožnila uspořádat hlasování až po delším váhání.

Jedna z nejoblíbenějších katalánských političek vybídla místního premiéra Carlese Puigdemonta a předsedu centrální vlády Mariana Raojoy k věcnému jednání. "Žádám Rajoye a Puigdemonta, aby nepřijímali žádná další rozhodnutí, která by mohla podminovat prostor k dialogu. To bude ten nejodvážnější čin," řekla Colauová.

Rajoy, který pohrozil Katalánsku vážnými důsledky, pokud se jeho vedení rozhodne jednostranně vyhlásit samostatnost, by podle barcelonské starostky neměl brát regionu autonomii. Zároveň by také měl zrušit mimořádné policejní nasazení v Katalánsku, které se "potřebuje vrátit k normálu", dodala Colauová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video