Španělskem otřásají demonstrace: Madrid chce jednotu, Barcelona nezávislost | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Španělskem otřásají demonstrace: Madrid chce jednotu, Barcelona nezávislost

Španělskem otřásají demonstrace: Madrid chce jednotu, Barcelona nezávislost
ZDROJ: ČTK

ČTK

Desítky tisíc lidí v Madridu demonstrují za zachování jednoty Španělska, ohrožené po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Souběžně v katalánské metropoli Barceloně demonstranti volají po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích.

"Španělsko je lepší než jeho vůdci" a "Promluvme si", hlásají hesla podle serveru BBC News. Web současně připomněl, že banky a podniky pokračují v ohlašování, že kvůli politické nejistotě odejdou z Katalánska, bohatého regionu na severovýchodě země, hrdém na vlastní jazyk a kulturu.

Demonstrace se pořádají na výzvu občanské iniciativy v situaci, kdy už brzy může zaznít vyhlášení katalánské nezávislosti. Celá země čeká na to, s čím přijde v úterý večer na schůzi katalánského parlamentu předseda regionální vlády a vůdce separatistů Carles Puigdemont.

O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda, ve kterém se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Účast činila 43 procent.

Obě strany mohou podniknout dramatické kroky: Barcelona může jednostranně vyhlásit nezávislost, Madrid má pravomoc omezit katalánskou autonomii. Obojí by mohlo vyprovokovat ústavní krizi, připomněla BBC. Současně upozornila, že na obou stranách se vyskytly signály, že Barcelona i Madrid by si mohly dát pauzu.

Komentář Tomáše Stingla: Katalánsko a požehnání obuškem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!