Statisíce Francouzů stávkovaly kvůli reformě trhu práce | E15.cz

Statisíce Francouzů stávkovaly kvůli reformě trhu práce

stávky ve Francii proti novému pracovnímu zákonu
stávky ve Francii proti novému pracovnímu zákonu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Statisíce francouzských zaměstnanců a studentů dnes demonstrovaly a stávkovaly na protest proti plánované reformě zákoníku práce. Protesty narušily železniční, silniční i leteckou dopravu. V ulicích měst po celé Francii se sešlo podle odborů celkem asi 1,2 milionu lidí, podle úřadů kolem 390.000. Některé demonstrace provázelo násilí a zatýkání. Informovala o tom francouzská média

Podle provozovatele železniční dopravy SNFC dnes nejela zhruba polovina regionálních vlaků a zrušeny byly i některé mezinárodní spoje TGV. Stávka omezila městskou hromadnou dopravu, což vedlo hlavně v oblasti Paříže k ohromným zácpám na silnicích. Podle listu Le Monde se dopoledne na francouzských silnicích vytvořily kolony v celkové délce 600 kilometrů. Uzavřena zůstala na protest proti zákonu, který předložila ministryně práce Myriam El Khomriová, také Eiffelova věž v Paříži.

Stávka leteckých dispečerů a dalších zaměstnanců v letecké dopravě narušila některé plánované lety. To se dotklo rovněž spojů do Česka. Mluvčí pražského letiště Marika Janoušková ČTK řekla, že kvůli stávce ve Francii nebyl zrušen žádný letecký spoj s Prahou. Dva přílety byly ale zpožděny, jeden z nich až o hodinu a půl.

Protestovali i zaměstnanci médií

K protestům se připojili také někteří zaměstnanci veřejnoprávních médií, nemocnic, pošt a státních škol a jeslí. Vstup do asi 200 škol zablokovali sami studenti.

V Paříži, Nantes, Rennes, Rouenu, Toulouse a Lyonu policie zatkla na sto osob. Především v těchto městech se mladí lidé střetli s policisty. Podle agentury AFP na policisty házeli často maskovaní násilníci kameny a lahve, policisté odpověděli slzným plynem. Zranění podle úřadů utrpělo 13 policistů.

Dnešní stávka navázala na protestní akce z 9. března, do kterých se zapojilo asi 200.000 až 400.000 studentů a zaměstnanců ve více než 200 francouzských městech. Odbory požadují odvolání reformy a dnes oznámily, že na začátek dubna plánují další stávky a demonstrace.

Podle průzkumů je proti navrhované reformě zákoníku práce většina Francouzů. Kritici odsuzují hlavně tři prosazované body, a to zavedení maximální výše odstupného v případě propouštění, zmírnění podmínek propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů a menší závaznost dodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000. Ve „výjimečných případech“ by podle návrhu reformy mohli zaměstnanci pracovat až 60 hodin týdně.

Cílem vlády je zpružnit pracovní trh a snížit vysokou nezaměstnanost. Na konci února bylo ve Francii bez práce zhruba 3,6 milionu lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video