Státy G7 se dohodly na zákazu dovozu zlata z Ruska. Vzácný kov ale tvoří jen malou část ruského exportu | e15.cz

Státy G7 se dohodly na zákazu dovozu zlata z Ruska. Vzácný kov ale tvoří jen malou část ruského exportu

V dobách krize zlato tradiční nabírá na oblíbenosti.
V dobách krize zlato tradiční nabírá na oblíbenosti.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi velkých světových ekonomik G7 to podle agentury Reuters oznámila britská vláda. Předseda Evropské rady Charles Michel řekl, že Evropská unie se k zákazu jistě připojí.

 

Velká Británie chce, aby nové protiruské opatření za invazi na Ukrajinu přijaly také Německo s Francií a Itálií, což jsou zbývající členové G7. Americký prezident Joe Biden na twitteru napsal, že celá G7 zákaz dovozu zlata oznámí společně.

„Skupina G7 společně oznámí, že zakáže dovoz ruského zlata. Tento export přináší Rusku desítky miliard dolarů,“ uvedl Biden. Jeden z amerických činitelů v telefonickém rozhovoru s novináři řekl, že zákaz dovozu by měl být oficiálně vyhlášen v úterý na závěr summitu. Na úterý jsou naplánovány tiskové konference účastníků vrcholné schůzky.

Šéf Evropské rady Michel na tiskové konferenci krátce před začátkem summitu řekl, že EU by měla dovoz zlata z Ruska rovněž zakázat a že tento návrh mezi unijními členy podpoří. „Chceme se zaměřit na ruské financování války,“ prohlásil.

Zákaz dovozu se bude týkat nově vytěženého, případně upraveného zlata. Sankce naopak nepostihne zlato, které již Rusko dříve vyvezlo.

Rusko podle německého statistického úřadu Destatis v loňském roce vyprodukovalo 363,5 tuny zlata, což bylo po roce 2019 druhé nejvyšší množství od roku 1998. Britský list The Guardian dnes na svém webu napsal, že ruský vývoz zlata měl v roce 2021 hodnotu 15,2 miliardy dolarů, přibližně 356,2 miliardy korun.

Někteří ekonomové však poukazují na to, že zlato tvoří jen malou část ruského exportu. Například podle Harvard Center for International Development se v roce 2019 podílelo 1,6 procenta na celkové vývozu země.

Státy G7 už společně s dalšími západními zeměmi přijaly sérii bezprecedentních sankcí, aby Moskvu za vojenský vpád na Ukrajinu potrestaly. Ukrajina a dopady invaze na světové hospodářství a bezpečnost budou jedním z hlavních témat summitu, který se koná v bavorském alpském zámku Elmau.

Autor: ČTK, tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video