Strana vyloučila ze svých řad Mugabeho, opozice připravuje ústavní žalobu

Radost nad očekávaným koncem prezidenta Mugabeho

Radost nad očekávaným koncem prezidenta Mugabeho Zdroj: Reuters

Radost nad očekávaným koncem prezidenta Mugabeho
Radost nad očekávaným koncem prezidenta Mugabeho
Radost v ulicích metropole Zimbabwe
Radost nad očekávaným koncem prezidenta Mugabeho
5
Fotogalerie

Vedení zimbabwské vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) na své dnešní mimořádné schůzce odvolalo prezidenta Roberta Mugabeho z funkce svého předsedy a vyloučilo ho ze strany. Na post předsedy ústřední výbor schválil Mugabem nedávno odvolaného viceprezidenta Emmersona Mnangagwu, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta.

Ze strany vedení ZANU-PF rovněž vyloučilo Mugabeho manželku Grace. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované účastníky schůzky, výměnu v čele vládní strany potrdil také vůdce kampaně za Mugabeho sesazení Chris Mutsvangwa. Také parlament je pevně rozhodnut zahájit proces impeachementu proti prezidentovi, pokud Mugabe sám neodstoupí.

"Jestliže Mugabe neodstoupí do úterka, je jisté, tak jako že slunce vychází na východě, že bude spuštěn proces impeachementu," řekl agentuře AP šéf hlavní parlamentní opozice, Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Innocent Gonese. MDC se v minulosti neúspěšně pokoušelo Mugabeho sesadit, tentokrát se ale proti prezidentovi postavila i vládní ZANU-PF. S tou nyní MDC jedná o společném postupu, řekl Gonese.

Mugabe se podle domácích médií, včetně státní televize, má dnes sejít k druhému kolu jednání s představiteli armády, která na něj minulý týden po nekrvavém puči uvalila domácí vězení, de facto převzala moc v zemi a snaží se Mugabeho přimět, aby odstoupil.

Mugabe je prezidentem této bývalé britské kolonie na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize - země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.