Středozemí se opět stává hřbitovem: za týden utonula tisícovka lidí

Člen humanitární organizace Sea-Watch drží v ruce utonulé dítě

Člen humanitární organizace Sea-Watch drží v ruce utonulé dítě Zdroj: CTK

Ve Středozemním moři minulý týden zemřelo nebo je pohřešováno s předpokladem úmrtí nejméně 1000 lidí. Podle agentury AP to dnes odpoledne oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na základě informací poskytnutých přeživšími, kteří byli v uplynulých dnech zachráněni na moři nebo přistáli v Itálii.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes ráno uvedl, že se minulý týden ve Středozemním moři utopilo nejméně 880 uprchlíků a migrantů směřujících do Evropy. Opíral se přitom o rozhovory, které jeho pracovníci v Itálii vedli s těmi, jež potopení několika lodí přežili.

IOM tvrdí, že započítal i oběti menších neštěstí a upřesnil údaje po rozhovorech s přeživšími. Podle organizace po devíti událostech, k nimž došlo od 25. května na hlavní trase přes Středozemní moře z Libye do Itálie, je potvrzena smrt 62 lidí. Dalších 971 osob je nezvěstných, ale předpokládá se, že zahynuly.

Itálie se stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy po uzavření takzvané balkánské stezky a po dojednání dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů. Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily.

Větší počet mrtvých

Od začátku roku dorazilo podle OSN do Itálie přes 40 tisíc uprchlíků. S přičtením nejnovější bilance obětí jich letos v moři zahynulo již přes 2600. Ve stejném období loni to bylo 1855 utonulých a 57 v roce 2014, uvedl mluvčí UNHCR William Spindler.

„V tuto chvíli pašeráci umísťují lidi do člunů, které jsou jen stěží vhodné (k plavbě přes moře) a v mnoha případech cestu nedokážou překonat. Děje se tedy to, že jakmile vyrazí od pobřeží, volají záchranářům a ti je přijedou zachránit,“ uvedl mluvčí UNHCR na tiskové konferenci v Ženevě. „Je to závod s časem dostat se tam, než se loď potopí a v některých případech se tam záchranáři dostanou příliš pozdě,“ dodal.

Přečtěte si: Další lodě s uprchlíky se potápí, EU svolala mimořádný summit

Podle UNHCR se o cestu do Evropy letos pokusilo 203 981 migrantů a uprchlíků, téměř tři čtvrtiny z nich přicestovaly do konce března z Turecka do Řecka. Přes 46 tisíc jich dorazilo do Itálie, což je skoro stejný počet jako v prvních pěti měsících minulého roku.

Většina lodí s migranty vyráží z oblasti kolem města Sabráta západně od Tripolisu. Lodě jsou mnohem více přeplněné než ty, které je možné vidět na trase mezi Tureckem a Řeckem. Plavidla z Libye často mají na palubě 600 a více cestujících a někdy je táhnou větší rybářské lodě, což je rovněž rizikem. Podle některých výpovědí nyní cest přibylo v souvislosti s tím, že se pašeráci snaží ještě co nejvíce vydělat před příchodem postního měsíce ramadán. Ten začíná příští měsíc.