Střelci letos v USA zabíjeli tolik jako teroristé v Evropě za 11 let | e15.cz

Střelci letos v USA zabíjeli tolik jako teroristé v Evropě za 11 let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen během letošního roku zemřelo ve Spojených státech při útocích ozbrojených střelců přes 460 lidí. To je jen zhruba o 40 méně, než zahynulo při teroristických útocích v Evropě za poslední desetiletí. Nejdelší časový interval mezi jednotlivými incidenty v USA je osm dní.

Obyvatelé USA se navíc mohou podobných útoků podle statistik obávat téměř každý den, vyplývá ze statistik databáze Mass Shooting Tracker, která jednotlivé případy zaznamenává. Celkem si za letošní rok vyžádaly tyto útoky 462 obětí a 1314 zraněných.

Stránka ovšem eviduje jen ty případy, při nichž jsou zraněni či zabiti alespoň čtyři lidé. Za poslední tři roky (dále do minulosti databáze nejde) se počet těchto událostí každoročně pohyboval od 340 do 360.

Mnoho z nich se odehrálo přímo na ulici či na veřejných prostranstvích. Nejtragičtější bilance pochází z minulého týdne ze San Bernardina, kdy dva střelci usmrtili 14 lidí. FBI čin vyšetřuje jako terorismus, jelikož spolupachatelka měla přísahat věrnost Islámskému státu.

Další tragédie se mohla stát na Arkansaské univerzitě
Arkansaská státní univerzita v Jonesboro byla v pátek evakuována poté, co do kampusu přijel ozbrojený muž a otevřeně manipuloval se střelnou zbraní. Policie ho zadržela, uvedla agentura Reuters. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.
Muž v terénním pickupu s vyvěšenou americkou vlajkou přijel do centrální části univerzitního areálu, kde zaparkoval a vytáhl pušku. Škola následně vydala varování před možným útokem střelce a vyzvala studenty, aby kampus opustili a ukryli se.

„Tohle normální není; je to ale současně stav, který lze změnit. A také to uděláme,“ prohlásil v červnu americký prezident Barack Obama po střelbě v americkém kostele, kde zemřelo devět Afroameričanů.

Připravuje proto zpřísnění legislativy upravující držení střelných zbraní. Kvůli díře v zákoně se dají přes internet koupit bez povinného prověření osobnosti budoucího držitele, upozorňuje agentura AP.

Závažnost situace v USA dokládá i porovnání s Evropou, která se po 11. září 2001 stala dalším terčem islamistů v boji proti Západu. Při jejich teroristických atentátech za posledních 11 let zahynuly čtyři stovky Evropanů. Nejen oni ale útočili. K bilanci lze připočítat i řádění norského střelce Breivika či politicky motivované útoky v Řecku, jak uvádí statistika listu The Economist. Tyto události přinesly další téměř stovku obětí.

Američtí prodejci zbraní profitují na mexické válce s drogovými kartely

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video