Sulík si klade podmínky, koalice o nich chce rozhodnout v pondělí | E15.cz

Sulík si klade podmínky, koalice o nich chce rozhodnout v pondělí

Richard Sulík
Richard Sulík
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slováci zřejmě budou napínat zbytek eurozóny do poslední chvíle. Koalice chce o kompromisním návrhu Svobody a Solidarity (SaS) rozhodnout v pondělí, tedy den před plánovaným hlasováním o rozšíření eurovalu. Místopředseda liberálů a ministr obrany Ľubomír Galko novinářům řekl, že jeho strana je ochotná jednat o některých výhradách vládních partnerů k předloženému materiálu.

SaS předsedy parlamentu Richarda Sulíka dlouhodobě odmítá hlasovat pro navýšení současného záchranného fondu eurozóny a rozšíření jeho pravomocí. Hrozí tak, že schválení změn Slovensko zablokuje. Ve čtvrtek však přišel Sulík za zástupci tří zbývajících vládních stran s kompromisem.

Liberální poslanci jsou ochotní podpořit navýšení fondu, pokud budou splněny dvě podmínky. Chtějí, aby vznikl dodatek ke koaliční smlouvě, ve kterém se Bratislava zaváže nepřistoupit už na žádné další eurovaly. Požadují také vznik speciální komise, složené ze zástupců všech parlamentních stran, která by rozhodovala o použití prostředků ze současného eurovalu. Kdokoli v ní by mohl vetovat požadavky eurozóny na Slovensko.

„Je to poctivý návrh, který chrání peníze slovenských daňových poplatníků, zároveň ani neblokuje ostatní země. Doufám, že bude přijatý,“ uvedl Sulík.

Podle slovenských médií z něj však zbývající koaliční strany příliš nadšené nejsou. „Jsou tam věci, o kterých dokážeme jednat. Víme, že byly výhrady například ohledně zastoupení opozičních stran v komisi. Teď čekáme na připomínky partnerů,“ řekl Galko.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video