Švédsko vyslalo loď do Pásma Gazy. Provokace, reaguje Izrael | E15.cz

Švédsko vyslalo loď do Pásma Gazy. Provokace, reaguje Izrael

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ze Švédska vyplula první loď flotily, která bude směřovat k břehům Pásma Gazy, aby poukázala na izraelskou blokádu tohoto palestinského území. Podobnou akci v květnu 2010 uspořádali turečtí aktivisté a při izraelském zásahu proti flotile tehdy zahynulo deset lidí. Švédsko loni v říjnu uznalo Palestinu jako stát. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí prohlásil, že Izrael do svých teritoriálních vod nepustí loď, která nebude mít náležitá povolení.

Rybářská loď Marianne z Göteborgu má na palubě pětičlennou posádku, osm pasažérů a náklad solárních panelů a zdravotních potřeb pro obyvatele Pásma. V neděli večer vyplula z Göteborgu a míří do Helsingborgu, Malmö a Kodaně. Zastaví se v dalších přístavech, než se vydá spolu s dalšími plavidly, která se k ní připojí, k Pásmu Gazy.

Během každé zastávky chtějí organizátoři poukazovat na důsledky blokády a požadovat její ukončení, otevření přístavu v Gaze a zajištění tranzitní dopravy pro Palestince mezi Pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu. Obě dělí území Izraele.

Mezi pasažéry lodě Marianne je Švéd narozený v Izraeli Dror Feiler, který bude mluvčím akce nazvané Freedom Flotila III. Dalšími účastníky jsou pediatr a profesor Henry Ascher, filmař Lennart Berggren, mluvčí feministické iniciativy Maria Svenssonová a Mikael Karlsson, který celou akci řídí. Plavidlo je pojmenováno po bývalé člence švédského propalestinského hnutí Marianne Skoogové, která před rokem zemřela.

Zbytečná provokace, reaguje Izrael

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emanuel Nachšon řekl, že pokud mají organizátoři flotily zájem pomoci Gaze, pak mohou pomoc zaslat tradiční cestou, tedy přes Izrael. Jestliže kvůli tomu vypravují lodě, jde podle něj o zbytečnou provokaci. Řekl také, že Izrael chce občanům pásma pomáhat a že jim pomoc posílá standardní cestou.

Izrael uvalil na Pásmo blokádu v roce 2006, když radikální hnutí Hamas vyhrálo volby. O rok později ji ještě zpřísnil, protože se Hamas zmocnil vlády nad Pásmem a vytlačil z něj Izraeli příznivěji nakloněné politiky ze strany Fatah. Námořní blokádu schvaluje také Egypt. Oba státy ji zdůvodňují nutností zabránit Hamasu vyzbrojovat se dodávkami po moři. Izraelská armáda tvrdí, že na moři zastavila v minulých letech několik lodí se zbraněmi pro Hamas.

V roce 2010 armáda poslala výsadek na tureckou loď Mavi Marmara, která byla největší z flotily směřující ke Gaze z Turecka. O život přišlo deset aktivistů a incident značně poškodil do té doby dobré izraelsko-turecké vztahy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video