Švýcarsko už není nejbezpečnější zemí, kriminalita vzrostla | E15.cz

Švýcarsko už není nejbezpečnější zemí, kriminalita vzrostla

ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarsko už není nejbezpečnější zemí světa, kriminalita v něm v posledních letech stále vzrůstala a v současnosti je již na evropském průměru. Svůj podíl na tom má i globalizace světa. Přesto důvěra Švýcarů ve svou policii neklesá. Vyplývá to ze studie kriminologického ústavu univerzity v Curychu, jejíž výsledky přinesla švýcarská média.

„Mýtus o Švýcarsku jako nejbezpečnější zemi na světě se přežil,“ prohlásil vedoucí studie Martin Killias podle agentury AFP.Od roku 2004 je v alpské konfederaci na trvalém vzestupu zejména počet vloupání, ale také zločinů s použitím násilí a hrozeb. V množství vloupání a krádeží už Švýcarsko podle statistik dosáhlo průměru Evropské unie, ačkoli v roce 1988 ještě tato oblast kriminality byla v zemi nejnižší na kontinentě.

V roce 2004, kdy se poprvé uskutečnil průzkum nynějšího typu založený i na výpovědích a pocitech odpovídajícího vzorku občanů, uvedlo 5,1 procenta dotázaných, že za uplynulých pět let byli obětí krádeže nebo loupeže. Letošní průzkum toto procento posunul na 7,1 procenta.

Daný nárůst je považován za důsledek stále větší organizovanosti zločinu a jeho zmezinárodnění. Do Švýcarska si chodí „působit“ stále více zahraničních gangsterů, což v nynější globalizaci není překvapivé. „Kdybych byl členem gangu ve francouzském Lyonu (ležícím blízko Švýcarska), taky bych si bez váhání vybral za cíl třeba Ženevu,“ řekl Killias.

Na růstu kriminality ve Švýcarsku má podle některých názorů i příliš mírný postih dopadených zločinců. Zloděj přistižený při činu má jen malou pravděpodobnost, že skončí ve vyšetřovací vazbě. Švýcarské trestní právo bylo totiž nedávno kvůli úsporám novelizováno tak, aby věznice „nebyly přeplňovány“, upozornil Killias.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video