Sýrie sestřelila tureckou stíhačku, napětí mezi státy roste

stíhačka F-4 Phantom

stíhačka F-4 Phantom Zdroj: Profimedia

Turecko oznámilo, že Sýrie sestřelila jeho stíhačku F-4 Phantom. Armáda oznámila, že kontakt se letadlem ztratila v pátek ráno nad pobřežím jižního Turecka nedaleko Sýrie. Damašek sestřelení potvrdil v noci na dnešek. Turecký prezident Abdullah Gül dnes připustil, že letoun mohl ve velké rychlosti krátce narušit syrský vzdušný prostor. Krok syrských sil vůči tureckému stroji ale podle něj není možné ignorovat a Ankara po incidentu podnikne vše, co je nutné učinit.

Incident podle agentury AP prohloubil napětí mezi Tureckem a Sýrií, někdejšími spojenci, jejichž vztahy pošramotilo trvající krvavé potírání opozice v Sýrii, které Ankara kritizuje. Turecká média uvedla, že premiér Tayyip Erdogan ještě dnes svolá kvůli incidentu mimořádnou schůzi bezpečnostních činitelů. Premiérův úřad rovněž oznámil, že Turecko nezbytné kroky podnikne až poté, co bude incident plně objasněn. Z obou stran ale podle agentury Reuters přichází signály, že vojenskou konfrontaci si nepřeje žádná z nich.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí dnes řekl, že sestřelení nebylo nepřátelským aktem vůči Turecku. Sýrie prý uplatnila právo zasáhnout proti „neznámému“ letounu ve svém vzdušném prostoru.

Syrská strana ale prý nevěděla, že jde o turecký letoun. Makdisí v televizním rozhovoru také řekl, že Sýrie „nechová vůči Turecku žádné nepřátelství. Pomáhá také hledat pohřešované piloty i trosky letounu, řekl Makdisí.

Náměstek tureckého premiéra ale podle státní televize TRT uvedl, že sestřeleným strojem nebyla stíhačka, ale průzkumný letoun. Syrská média uvedla, že protiletadlová obrana zjistila v syrském prostoru nad výsostnými vodami země neidentifikovaný objekt, kterým se pak ukázal být turecký stroj, a sestřelila jej přímým zásahem. Stroj se podle Ankary zřítil do Středozemního moře asi 13 kilometrů od syrského města Latákíja.

„Když uvažujete o rychlosti těchto stíhaček, jakou letí nad mořem, je běžné, že na krátký okamžik překračují hranice,“ citovala tureckého prezidenta agentura AFP.

Osud pilotů ja stále neznámý

Sýrie tvrdí, že letoun se pohyboval nízko a hluboko v prostoru nad syrskými vodami. Podle tureckého prezidenta budou nyní vyšetřovatelé zjišťovat, zda nebyl ve skutečnosti sestřelen ještě v tureckém vzdušném prostoru. Osud obou tureckých pilotů zůstává neznámý. Turecko a Sýrie oznámily, že po letcích společně pátrají námořnictva obou zemí.

Syrský režim se i za použití armády snaží potlačit lidovou vzpouru, která vypukla loni a která podle některých pozorovatelů již přerostla v občanskou válku, před kterou již tisíce lidí utekly do sousedního Turecka. Incident kolem sestřelené stíhačky je podle Reuters ukázkou vyspělého syrského systému vzdušné obrany. Ten je jedním z důvodů, proč Západ v souvislosti s pokračujícím krveprolitím v Sýrii pochybuje o možnosti vojenské intervence.