Také Brazílie brzdí. Očekává poloviční růst než loni | E15.cz

Také Brazílie brzdí. Očekává poloviční růst než loni

Brazílie
Brazílie
• 

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
I rychle rostoucí rozvojové země se obávají výrazného poklesu tempa růstu kvůli nepříznivému vývoji globální ekonomiky. Jeden s nejrychleji expandujících premiantů loňského roku – Brazílie – očekává letos proti minulému roku jen poloviční růst.

Brazilská centrální banka snížila odhad tempa růstu na 3,5 procenta z červnových 4 procent. Loni přitom brazilská ekonomika, zatímco spousta zemí stagnovala, rostla úctyhodných 7,5 procenta.

Brazilští centrální bankéři připsali snížení výhledu růstu země zejména dopadu zadrhávající světové ekonomiky. Zároveň ale zmínili i vliv výdajových škrtů, které prosazuje prezidentka Dilma Rousseffová.

Vývoj tempa růstu HDP Brazílie

Vývoj tempa růstu HDP Brazílie Autor: indexmundi.com
Zdroj: indexmundi.com

Brazilská vláda se bojí rostoucí inflace a přehřátí ekonomiky. Plánuje proto škrty ve výši až 50 miliard realů (30 miliard dolarů).

Z podstatné části půjde o odstranění některých stimulačních balíčků, které měly zemi ochránit v začátcích světové finanční krize v roce 2008. Sociální výdaje a investice do infrastruktury ale omezeny nebudou, slíbila Brazilcům vláda.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video