Tony Blair bude Kazachům radit s ekonomikou. Dostane za to miliony | E15.cz

Tony Blair bude Kazachům radit s ekonomikou. Dostane za to miliony

Tony Blair
Tony Blair
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý britský premiér Tony Blair se stal hospodářským a politickým poradcem vlády středoasijského Kazachstánu. Od nového Blairova angažmá si Kazachstán slibuje zvýšení investiční přitažlivosti země. Kazašská agentura KazTAG napsala, že za roční poradenství dostane Blair od kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva kolem osmi milionů liber (230 milionů korun).

„V epoše globalizace je najímání zkušených zahraničních konzultantů uznávanou praxí,“ řekl mluvčí kazašského ministerstva zahraničí Altaj Abibbulajev. Na návrh kazašského vedení podle něj pozitivně reagovala řada dalších předních zahraničních státníků. Jejich jména mluvčí neuvedl.

Kazachstán už od rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let řídí pevnou rukou prezident Nazarbajev, který díky masivním příjmům z ropy, zemního plynu a uranu výrazně zvýšil výkon kazašské ekonomiky i životní úroveň obyvatel země. Podle západních kritiků se tak ale stalo za cenu tvrdého politického diktátu, vymýcení opozice a bezohledného potlačování lidských práv.

Podle dnešní zprávy poradenské společnosti Ernst&Young se Kazachstán zařadil mezi tři nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Předstižen byl jen Katarem a Čínou.

Osmapadesátiletý Blair, který se nyní politicky angažuje jako mírový emisar na Blízkém východě, stál v čele britské vlády v letech 1997 až 2007. Od počátku roku 2008 působil rovněž jako strategický poradce švýcarské společnosti Zurich Financial Services.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video