Tři miliony Brazilců protestovaly proti prezidentce, žádají rezignaci | E15.cz

Tři miliony Brazilců protestovaly proti prezidentce, žádají rezignaci

ČTK

Demonstrace za odstoupení brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové se v neděli konaly ve 200 městech a zúčastnilo se jich na tři miliony lidí. S odvoláním na konečné vyhodnocení protestů to uvedla brazilská policie. První odhady hovořily o asi milionu demonstrantů ve 160 městech. Rozsah demonstrací podle komentářů zahraničních médií zvýšil tlak na prezidentku, pro kterou bude obtížné udržet se u moci.

Kritici prezidentky chtějí, aby rezignovala kvůli politické krizi, kterou prohloubil rozsáhlý korupční skandál. Nejvíce demonstrantů, 1,4 milionu, se sešlo v ulicích Sao Paula. „Pryč s Dilmou!“ znělo také například z davu asi milionu demonstrantů, kteří se sešli v Riu de Janeiro. „Víkend byl pro vládu velmi špatný. Demonstrace byly mohutné. Je to ten nejhorší scénář (pro prezidentku),“ řekl agentuře AFP místní analytik Sergio Praça.

Prezidentka čelí v Kongresu ústavní žalobě, tedy procesu takzvaného impeachmentu, vyvolané opozicí k jejímu sesazení kvůli tomu, že údajně na svou kampaň použila nelegální peníze z úplatků od společnosti Petrobras. Poslanci a senátoři mají rozhodnout o žalobě v nejbližších dnech a prezidentka by po demonstracích mohla přijít o dosavadní podporu většiny zákonodárců.

„Podpora v Kongresu bývá velmi proměnlivá. Nedělní protesty mohou posloužit jako dobrá omluva pro změnu postoje některým dosavadním oporám prezidentky, která se stala velmi neoblíbenou,“ domnívá se stanice BBC. Rousseffové podle ní vážně hrozí, že přijde o mandát ještě před jeho vypršením v lednu 2019. „Situace je nezvladatelná. Prezidentka má v ruce málo karet,“ řekl agentuře AP místní politolog Francisco Fonseca.

Demonstrace byly největší za poslední roky. „Bude to mít bezpochyby skutečný dopad na proces impeachmentu. Cena, kterou je nyní třeba zaplatit za podporu vlády, je velmi vysoká a politici si toho jsou vědomi. Nikdo se nebude chtít potopit s vládní stranou,“ zhodnotil situaci po demonstracích analytik Sergio Praça.

Rousseffová, která v pátek vzkázala oponentům, že nehodlá odstoupit, po nedělních demonstracích jen prohlásila, že oceňuje nenásilný průběh protestů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!