Tři severokorejské rakety dopadly do moře, režim k akci zatím mlčí | e15.cz

Tři severokorejské rakety dopadly do moře, režim k akci zatím mlčí

Jaderný výbuch v KLDR
Jaderný výbuch v KLDR
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea dnes vystřelila z východního pobřeží Korejského poloostrova tři rakety krátkého doletu. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo obrany a potvrdilo Japonsko. KLDR akci podle tiskových agentur nijak nekomentovala a její důvod není znám.

Pchjongjang vypálil dvě rakety dnes ráno a jednu po poledni místního času (ráno SELČ), potvrdil mluvčí jihokorejského ministerstva agentuře AP. Zda šlo o zkoušku raket či součást vojenského cvičení nechtěli úředníci v Soulu spekulovat. „Pro případ provokace bude ministerstvo situaci monitorovat a zůstane v pohotovosti,“ uvedl mluvčí. Rakety podle agentury AFP skončily v Japonském moři. Akci potvrdil také zdroj z japonské vlády s tím, že žádná z raket nenarušila japonské teritoriální vody. Poradce japonského premiéra Šinzóa Abeho se podle AFP dnes vrátil z jednání v KLDR, není však známo, zda se rozhovory se severokorejskými představiteli týkaly také současných vojenských akcí Pchjongjangu.

Odpaly raket krátkého doletu nejsou u severokorejského pobřeží nijak výjimečné. V březnu odpálil Pchjongjang u východních břehů dvě podobné rakety. Podle dostupných informací šlo tehdy o rakety typu KN-02, které jsou schopny letět na vzdálenost 120 kilometrů. Experti se domnívají, že tento i dnešní pokus jsou součástí snahy zlepšit kvalitu raket a zvýšit jejich dolet.

KLDRAutor: ctk

Severokorejský režim opět rozvířil atmosféru

Dnešní akce rozvířila poměrně klidnou atmosféru na poloostrově nedlouho poté, co Pchjongjang udržoval svět řadu týdnů v napětí a hrozil Washingtonu a Soulu jaderným útokem v odvetě za jejich společné vojenské cvičení, které v oblasti probíhalo. KLDR přišla s agresivní rétorikou poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test.

Koncem dubna navíc jihokorejské úřady informovaly, že KLDR zřejmě chystá rozsáhlé pozemní a letecké vojenské cvičení na západním pobřeží poloostrova.

Podle analytiků směřovaly výhrůžky k tomu, aby si komunistická diktatura, v níž statisíce lidí trpí hladem a bídou, vynutila mezinárodní pozornost a potravinovou pomoc.

Začátkem května však severokorejský režim stáhl připravené rakety středního doletu z odpalovacích zařízení u východních břehů a od té doby žádnou aktivitu nevyvinul. Ve svém jaderném programu ovšem země podle OSN navzdory sankcím pokračuje, jeho tempo však prý výrazně zpomalilo.

Kim Čong-un hraje o uznání a moc. Může uspět?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video