Trump chce omezit i program víz pro odborníky. Ten, který využila jeho žena Melania | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Trump chce omezit i program víz pro odborníky. Ten, který využila jeho žena Melania

ČTK

Prezident Spojených států Donald Trump exekutivním příkazem nařídil prověřit vízový program, díky kterému získávají cizinci pracovní povolení na odborné pozice.

Dekret se týká vízového programu H-1B, který se Trump v kampani zavázal ukončit. Portál BBC poznamenal, že vízum H-1B využila po příchodu do USA také nynější Trumpova manželka Melania, která si živila jako modelka.

„Víza H-1B jsou v současné době udělovány naprosto náhodnou loterií, to je špatně. Získávat by je naopak měli jen ti nejvíce kvalifikovaní a nejlépe placení žadatelé a tato víza by nikdy neměla být využívána k nahrazení Američanů,“ řekl Trump.

Silnější koruna přiláká zaměstnance z ciziny, míní personalisté

Zmíněný dekret rovněž požaduje od vládních agentur, aby při uzavírání federálních kontraktů upřednostňovaly americké produkty.

V rámci vízového programu H-1B, který je otevřen nejen technologickému odvětví, ale například také architektům, vysokoškolským učitelům či modelkám, získá každoročně pracovní povolení 85 tisíc cizinců. Vláda 65 tisíc víz uděluje v loterii, dalších 20 tisíc víz pak náhodně rozdělí postgraduálním studentům. Počet žadatelů o tato víza letos poklesl na 199 tisíc, loni se o ně ucházelo 236 tisíc cizinců.

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte ZDE.

První prezidentský projev Donalda Trumpa: S českými titulky

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!