Trump se kvůli hurikánu dohodl s Kongresem na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu | e15.cz

Trump se kvůli hurikánu dohodl s Kongresem na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký prezident Donald Trump se dnes s lídry obou stran v Kongresu dohodl na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu, které umožní poskytnout mnohamiliardovou pomoc pro oblasti postižené hurikánem Harvey.

"Měli jsme velmi dobré jednání s Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem," řekl Trump novinářům na adresu demokratických šéfu ve Sněmovně reprezentantů a Senátu. Nezmínil přitom, že se jednání účastnil i předseda Sněmovny Paul Ryan a republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Oba republikáni měli patrně po schůzce méně důvodů k radosti, neboť se Trump přiklonil k demokratickému návrhu na tříměsíční lhůtu, po kterou si vláda bude moci více půjčovat. Republikánští lídři i ministr financí Steven Mnuchin přitom chtěli zvýšit dluhový limit na delší dobu, což by vládě umožnilo vyhnout se dalším sporům o finance očekávaným v prosinci. Sám Ryan označil několik hodin před jednáním návrh na tříměsíční zvýšení stropu za "směšný".

Dohoda otevírá cestu k uvolnění prvního balíčku 7,9 miliard dolarů (193 miliard korun), který má sloužit jako základní finanční injekce Texasu a Louisianě postiženým hurikánem. Bílý dům přitom čeká další žádosti, které podle vyjádření texaského guvernéra Grega Abbotta patrně výrazně přesáhnou 100 miliard dolarů.

Podívejte se na video hurikánu Harvey, pořízeného z oběžné dráhy:

Video se připravuje ...
Space Station Cameras Peer down on Major Hurricane Harvey

Trumpova vláda zároveň díky dnešní dohodě získá čas k řešení řady sporných otázek včetně plánovaného zvýšení výdajů na armádu či stavbu zdi na hranicích s Mexikem, s nimiž demokraté nesouhlasí.

Hurikán Harvey zasáhl státy Texas a Louisianu na jihu USA. Přinesl rekordní množství srážek, které způsobily rozsáhlé záplavy, a podle aktuální bilance si vyžádal nejméně sedmdesát obětí. Škody se odhadují na 180 miliard dolarů (3,9 bilionu korun).

Podívejte se na aktuální stav hurikánů, které ohrožují americké pobřeží

Prezident Trump s manželkou Melanií dnes oznámili, že darují na pomoc lidem postiženým hurikánem Harvey celkem milion dolarů (25 milionů korun), který rozdělí mezi dvanáct humanitárních organizací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery