Trump se vyhnul zabavování majetku, poskytl soudu ručení za pokutu v kauze zveličování jmění

Uchazeč o křeslo v Bílém domě a exprezident Donald Trump poskytl newyorskému soudu ručení za 175 milionů dolarů, část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na dokument zveřejněný newyorským soudem. Pokud by tak Trump neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.

Soudce Arthur Engoron v dotyčném občanskoprávním procesu uznal téměř všechna tvrzení prokurátorů a v únoru nařídil Trumpovi zaplatit přes 350 milionů dolarů a k tomu dalších 100 milionů dolarů na úrocích (celkem přes deset miliard korun).

Trump se proti rozhodnutí odvolal a během odvolacího procesu nemá povinnost 454 milionů dolarů zaplatit, soudu však měl prokázat, že stát peníze v případě potvrzení verdiktu dostane, tedy buď částku složit, nebo si zajistit ručitele.

Trumpovi obhájci si stěžovali, že sehnat ručitele za tak vysokou částku je „prakticky nemožné“ a odvolací soud na konci března stanovil, že úřady se spokojí s ručením za 175 milionů dolarů.

Exprezident v případu vinu odmítá a podobně jako čtyři obžaloby proti své osobě prezentuje i tento občanskoprávní verdikt jako součást jakéhosi spiknutí, zatímco za Republikánskou stranu znovu kandiduje do Bílého domu.