Trump uznal Jeruzalém hlavním městem Izraele. Problém to je i pro křesťany | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trump uznal Jeruzalém hlavním městem Izraele. Problém to je i pro křesťany

paj, ČTK

Americký prezident Donald Trump dnes navzdory mezinárodní kritice oznámil, že nastal čas, aby USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. V projevu ve Washingtonu rovněž oznámil, že pověřil ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. To se ale neuskuteční minimálně v příštích šesti měsících.

Trump prohlásil, že jeho oznámení o uznání Jeruzaléma znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

Šéf Bílého domu ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Oznámil také, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence.

"Moje dnešní oznámení znamená začátek nového přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci," prohlásil Trump v Bílém domě. "Určitě s tímto mým prohlášením mnozí nebudou souhlasit, ale věřím, že nakonec tento nesoulad překonáme a dospějeme k většímu porozumění a spolupráci," poznamenal Trump. Podle něj nejde o nic jiného "než o přiznání si skutečnosti".

Palestina hrozí přerušením vztahů se Spojenými státy, vadí jí nový zákon

Trump rovněž informoval, že podepíše další půlroční odklad platnosti zákona o přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. O něm bylo rozhodnuto už v roce 1995 a mělo se uskutečnit do května 1999. Od té doby ale američtí prezidenti odklad prodlužují vždy o šest měsíců.

Trumpův krok se setká se zásadním nesouhlasem islámského světa, například turecký prezident Recep Erdogan ho už dříve označil za „červenou linii“ pro muslimy. Uznání Jeruzaléma může také způsobit další násilí a ohrozit mírový proces.

Problém to ale bude i pro křesťany. Ti palestinští proti Trumpovu kroku protestovali pálením fotografií amerického prezidenta. Jeruzalémští představitelé křesťanských církví ve společném dopise Trumpa vyzvali, aby svůj postoj přehodnotil. 

Izrael pokládá Jeruzalém za hlavní město státu od roku 1950, kdy do něj přesunul svůj parlament. Podle původního plánu Spojených národů ze čtyřicátých let mělo město být pod mezinárodní správou, ten ale v následujících letech vzal za své po bojích Izraelců s Araby.

Přestože Kongres Spojených států schválil legislativu vyzývající k přesunutí ambasády už v roce 1995, američtí prezidenti toto rozhodnutí doposud neustále posouvali.


Autor: paj, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!