Trumpovy vazby na Rusko? Exporadce o nich promluví výměnou za imunitu | E15.cz

Trumpovy vazby na Rusko? Exporadce o nich promluví výměnou za imunitu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn je ochoten vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním. O Flynnově nabídce Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyšetřujícím komisím obou komor Kongresu informoval jeho právní zástupce Robert Kelner. Trump na twitteru Flynna podpořil. Nabídka podle obeznámených nejmenovaných zdrojů nebyla dosud akceptována.

Flynnův právník Robert Kelner v písemném prohlášení uvedl, že jeho klient hodlá hovořit o "svém příběhu", ale žádá o ochranu před "nespravedlivým pronásledováním".

"Žádný soudný člověk, kterému radí právník, nepřistoupí na to, že ve vysoce zpolitizovaném prostředí honu na čarodějnice se podrobí výslechu bez záruk, že nebude nespravedlivě stíhán," uvedl Kelner s tím, že Flynn chce imunitu, protože se obává nepříjemností od americké justice.

"Mike Flynn by měl o imunitu požádat, neboť je to ze strany médií a demokratů hon na čarodějnice historických rozměrů," napsal Trump. Ve svém tweetu rovněž uvedl, že zmíněný hon na čarodějnice byl rozpoután jen kvůli tomu, aby demokraté a jim nakloněná média našli zástupnou výmluvu pro loňskou volební porážku jeho rivalky Hillary Clintonové.

Kelner se v prohlášení vyvaroval vyjádření k tomu, zda se Rusko pokoušelo pomoci Trumpovi vyhrát loňské prezidentské volby. Zdůraznil však, že média byla zaplavena "nepodloženými obviněními, pobuřujícími nařčeními ze zrady a zvrácenými posměšky".

Flynn po Trumpově nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Archangelsku znovu důrazně popřel, že by se Moskva snažila zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle něj "lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace".

BBC připomněla, že právě Flynn na volebním sněmu republikánů dirigoval skandované volání po uvěznění Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové kvůli prohřeškům s používáním soukromého serveru pro elektronickou poštu. Později rezolutně odmítal jako nepřijatelnou myšlenku, že by poradci Clintonové měli dostat imunitu. "Když potřebujete získat imunitu, tak to znamená, že jste pravděpodobně spáchali zločin," řekl tehdy televizi NBC News.

Podívejte se, jak Trump hovořil ve svém prvním projevu po zvolení:
VIDEO: To nejdůležitější z Trumpova prvního projevu s českými titulky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video