Trumpovým viceprezidentem bude guvernér Indiany Mike Pence | E15.cz

Trumpovým viceprezidentem bude guvernér Indiany Mike Pence

Mike Pence a Donald Trump
Mike Pence a Donald Trump
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump si jako svého viceprezidenta vybral guvernéra státu Indiana Mikea Pence. Uvedl to na svém twitterovém účtu s tím, že oficiální oznámení přijde na sobotní tiskové konferenci.

Původně se měla tisková konference týkající se jména viceprezidenta konat dnes, Trumpův tým ji však zrušil s ohledem na teroristický útok ve francouzském městě Nice.

Sedmapadesátiletý advokát Pence patří ke konzervativnějšímu křídlu Republikánské strany s dlouholetou praxí z Kongresu. Členem Sněmovny reprezentantů byl 12 let, než se stal v lednu 2013 guvernérem státu Indiana.

O tom, že Pence patří k Trumpovým favoritům, se spekulovalo už několik dní. Média však mezi možnými kandidáty na viceprezidenta často jmenovala například i někdejšího předsedu Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche a guvernéra New Jersey Chrise Christieho.

Podle analytiků by mohla volba Pence k Trumpovi připoutat příznivce konzervativního jádra republikánů z hnutí Tea Party, protože guvernér je známý mimo jiné jako skalní odpůrce legalizace potratů a homosexuálních svazků. Pro Trumpa je výhodou i jeho vazba na Středozápad USA, jehož voliči mohou ve volbách sehrát rozhodující roli.

Zkušený Pence bude pro politického nováčka Trumpa pravou rukou
Datum a místo narození: 7. června 1959, Columbus v Indianě; pochází z rodiny irských katolíků, která měla šest dětí.

Vzdělání: právo na Indianské univerzitě (1986)

Současná pozice: guvernér státu Indiana (od 14. ledna 2013)

Kariéra: soukromý právník; moderátor v rozhlase (měl svůj pořad The Mike Pence Show); člen Sněmovny reprezentantů (2001 až 2013); předseda republikánských sněmovních konferencí (2009 až 2011).

Stranická příslušnost: Republikánská strana

Rodina: od roku 1985 ženatý, s manželkou Karen mají tři děti

Ostatní:

- Dlouholetý sympatizant hnutí Tea Party sám sebe někdy označuje jako „křesťana, konzervativce a republikána, v tomto pořadí.“

- V letošních prezidentských primárkách zpočátku podporoval texaského senátora Teda Cruze, ale i o posléze vítězném Trumpovi se vyjadřoval pochvalně.

- Pence dříve působil jako advokát. Je ale i zkušeným politikem, v americkém Kongresu zasedal 12 let. Jako člen sněmovny byl například v roce 2008 kritikem finanční pomoci Wall Streetu.

- Ostře se vymezuje proti potratům, je proti uzavření věznice Guantánamo pro podezřelé z terorismu, nesouhlasí se službou homosexuálů v armádě ani s jejich sňatky.

- Loni jako guvernér Indiany podepsal zákon o svobodě vyznání, který podle jeho kritiků diskriminuje sexuální menšiny. Je rovněž proti přesídlování syrských uprchlíků do Indiany.

- S Trumpem ne ve všem souhlasí, loni například odsoudil jeho návrh, aby se muslimům zakázal vstup do USA. Pence upozornil, že to je urážlivé a protiústavní.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video