Tsipras chce překonat rozpory uvnitř Syrizy na stranickém sjezdu | E15.cz

Tsipras chce překonat rozpory uvnitř Syrizy na stranickém sjezdu

Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Alexis Tsipras chce svolat stranický sjezd, aby se pokusil překonat rozpory, které v posledních týdnech vznikly uvnitř jeho levicového hnutí Syriza. S Tsiprasovými kroky v průběhu vyjednávání s mezinárodními věřiteli o novém záchranném balíčku pro zadlužené Řecko nesouhlasí především krajně levicové křídlo premiérova politického uskupení.

Během jednání s věřiteli se podle Tsiprase objevily uvnitř strany rozpory „strategické povahy“. Je prý proto třeba svolat v souladu se stranickými stanovami sjezd, na němž by se rozhodlo o dalším směřování Syrizy. Tsipras zároveň vyzval, aby strana zůstala jednotná.

„Měli bychom v klidu a s rozvahou vyjasnit naši strategii prostřednictvím stranických procedur,“ uvedl řecký premiér. Sjezd by se podle něj měl konat „co nejdříve“. Přesné datum ale zatím známo není.

Zástupci krajně levicového křídla uvnitř strany Syriza už dvakrát nepodpořili v parlamentu reformy, jejichž přijetí si věřitelé stanovili jako podmínku pro zahájení jednání o třetím záchranném programu pro Řecko ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření prošla zákonodárným sborem jen díky hlasům opozice.

Vládní tábor má v zákonodárném sněmu 162 poslanců: 149 z Tsiprasovy strany a 13 ze strany Nezávislí Řekové. V obou případech proti vlastní vládě hlasovalo více než 30 členů Syrizy. Řecká média po druhém hlasování minulý týden psala dokonce o hrozícím rozštěpení strany.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video