Turecké důlní neštěstí má už přes 200 obětí, další lidé zůstávají pod zemí | E15.cz

Turecké důlní neštěstí má už přes 200 obětí, další lidé zůstávají pod zemí

Horníci čekají na výsledek záchranářských prací u tureckého uhelného dolu Soma
Horníci čekají na výsledek záchranářských prací u tureckého uhelného dolu Soma
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet mrtvých po výbuchu a požáru v tureckém uhelném dole stoupl na 232. V době neštěstí bylo pod zemí 787 horníků. Záchranné práce stále pokračují, v dole zůstávají uvězněny zhruba dvě stovky lidí.

K výbuchu došlo asi dva kilometry pod zemí u města Soma ležícího zhruba 250 kilometrů jižně od Istanbulu. Exploze nastala v úterý po poledni, kdy podle některých zdrojů vybuchl transformátor a začalo hořet.

Většina z horníků zemřela podle ministra energetiky Tanera Yildize v důsledku otravy oxidem uhelnatým. Z dolu již bylo do nemocnic převezeno 80 lidí, z nichž čtyři jsou v kritickém stavu, uvedl ministr. Evakuovat se podařilo již na 360 lidí. „Obáváme se, že počet mrtvých poroste… Musím říci, že naděje na záchranu se ztenčují,“ uvedl Yildiz.

Před dolem podle televizních záběrů čekají davy příbuzných a emotivně reagují na každého horníka, kterého záchranáři vyvedou či vynesou ven. Záchranné práce budou podle médií pokračovat ještě řadu hodin.

Ačkoli jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se může co do počtu obětí stát vůbec nejhorší v historii. To připustil i Yildiz. K dosud nejvážnější nehodě došlo v roce 1992 blízko černomořského přístavu Zonguldak, když v dole explodoval plyn, který zabil 263 pracovníků.

Důl Soma provázely různé nehody už minulosti, jejich vyšetření v parlamentu před 14 žádala opoziční Lidová republikánská strana. V roce 2013 se prý v dolech v oblasti Somy stalo 5000 incidentů, při nichž bylo zraněno devět lidí. Poslanci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje žádost zamítli.

Majitel dolu, společnost Soma Holding, vydal prohlášení, v němž ujišťuje, že poslední inspekce dolu před dvěma měsíci neprokázala nic, co by odporovalo předpisům.

Nejtragičtější důlní nehody posledních let
28. dubna 2013 Asi 100 horníků zahynulo v dole na zlato Jebel Amir v severní části Dárfúru v Súdánu. Zemřelo též 20 záchranářů.
20. listopadu 2009 Při výbuchu nahromaděného plynu v čínském uhelném dole poblíž města Che-kang v provincii Chej-lung-ťiang u hranic s Ruskem zemřelo 108 lidí.
5. prosince 2007 Výbuch plynu v uhelném dole ve městě Lin-fen v provincii Šan-si na severu Číny si vyžádal nejméně 105 mrtvých.
17. listopadu 2007 Výbuch metanu v uhelném dole Zasjadko u Doněcku na Ukrajině si vyžádal 100 obětí.
16. srpna 2007 Ve dvou uhelných dolech u města Sin-tchaj na východě Číny v provincii Šan-tung , které zatopily náhlé přívalové deště, zahynulo celkem 181 horníků. V dole Chua-jüan to bylo 172 obětí a v nedalekém dole Ming-kung zahynulo devět horníků.
18. března 2007 V ruském dole Uljanovskaja v sibiřské Kemerovské oblasti explodoval metan. Při neštěstí zahynulo 110 horníků.
26. listopadu 2005 Exploze v uhelném dole Tung-feng u města Čchi-tchaj-che v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny si vyžádala nejméně 169 obětí.
13. února 2005 Nejméně 214 horníků zahynulo při výbuchu plynu v uhelném dole ve městě Fu-sin v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny.
27. listopadu 2004 Výbuch zemního plynu v uhelném dole Čen-ťia-šan v čínské provincii Šan-si si vyžádal 166 obětí.
19. října 2004 Po výbuchu plynu v uhelném dole Ta-pching u města Čeng-čou v centrální provincii Che-nan zahynulo 148 lidí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video