Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů | E15.cz

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady zadržely skoro 300 členů stráže, což je více než desetina sboru. "Už nebude žádná prezidentská stráž. Není k tomu důvod, není to potřeba," řekl Yildirim televizi A Haber.

Stráž tvoří asi 2500 vojáků, 283 z nich ale skončilo ve vazbě kvůli podezření, že se na puči proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi podílelo.

V Turecku nyní platí výjimečný stav a Erdogan může vládnout pomocí dekretů, což již činí. Dekretem nařídil uzavřít více než 1000 soukromých škol a na 30 dnů rozšířil období, kdy podezřelý smí být zadržován bez vznesení obvinění.

V zemi nadále pokračují rozsáhlé personální čistky, které se dotkly už více než 50 tisíc vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11 tisíc lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné 126 generálů a admirálů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video