Tusk odmítá rezignovat a ministra neodvolá | e15.cz

Tusk odmítá rezignovat a ministra neodvolá

Donald Tusk (Zdroj: E15)
Donald Tusk (Zdroj: E15)
• 
ZDROJ: Eduard Erben, Mlada fronta E15
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polský premiér Donald Tusk se snaží ustát skandál, který se týká politické licitace mezi vládou a centrální bankou. Opozice žádá jeho rezignaci, předseda vlády však odejít nehodlá. Generální prokurátor tvrdí, že nahrávka rozmluvy guvernéra centrální banky Marka Belky a ministra vnitra Bartłomieje Sienkiewicze zločin neprokazuje.

V polských médiích se o víkendu objevil záznam rozhovoru, jenž Belka údajně se Sienkiewiczem vedl loni v červenci ve varšavské restauraci. Prostřednictvím ministra Belka vládě nabízel pomoc z hospodářských potíží. „Mojí podmínkou by bylo odstranění ministra financí,“ podotkl. Belka tvrdí, že jeho slova byla vytržena z kontextu. Nahrávka ale popudila opozici, v obavě o personální změny v bance včera padal zlotý.

Premiér a prokuratura tvrdí, že se nic vážného nestalo. „Jak se dnes věci mají, informace odhalené v konverzaci neposkytují důvod věřit, že některý z těchto partnerů spáchal zločin,“ prohlásil prokurátor Andrzej Seremet. Tusk novinářům řekl, že nevidí důvod pro odvolání ministra. Debaty o dalším působení guvernéra podle něj premiérovi nepřísluší. Zdůraznil však, že rozhovor neměl na politické události vliv.

Nahrávka pochází z doby, kdy byl v čele rezortu financí Jacek Rostowski. V listopadu přišel o místo v rámci obměny kabinetu. Někteří experti tehdy naznačovali, že jeho nástupce bude slabý a úřad bude de facto řídit Tusk. Premiér změny zdůvodňoval snahou dodat vládě čerstvou krev. Jeho Občanská platforma (PO) tehdy nutně potřebovala zvednout upadající oblibu před parlamentními volbami plánovanými na příští rok.

Strana nedávno jen velmi těsně prošla důležitým testem a porazila opoziční Právo a Spravedlnost (PiS) v hlasování o složení europarlamentu. Podle aktuálního průzkumu jde však její popularita strmě vzhůru a je nejvyšší od konce roku 2012. Tusk patrně u Poláků boduje energickým postojem k ukrajinské krizi, kauza ho však může poškodit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery