Ukrajina vypověděla vojenské smlouvy s Ruskem, odřízla Podněstří | E15.cz

Ukrajina vypověděla vojenské smlouvy s Ruskem, odřízla Podněstří

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ukrajinský parlament vypověděl pět dohod s Ruskem týkajících se vojenské spolupráce. Tento krok se dlouho očekával. Kyjev tak odstupuje od dohod o tranzitu ruských vojsk přes Ukrajinu do separatisty ovládaného Podněstří, které se odtrhlo od Moldavska, o ochraně utajovaných informací, o přepravě vojenských nákladů, o spolupráci vojenských rozvědek a o vojenské spolupráci.

Šéf branného výboru ruské sněmovny Vladimir Kamojedov podle listu Ukrajinska pravda připustil, že není jasné, jak bude možné dále zásobovat ruské vojáky v Podněstří, které ruští separatisté kdysi odtrhli od Moldavska. Všechny přístupové cesty do této enklávy totiž budou pro Rusy odříznuty. Současně ujistil, že Rusko v žádném případě Podněstří neopustí. Prý bude nutné skoncovat s „dosavadní tolerantností“.

Vztahy mezi oběma státy se prudce změnily poté, co byl po protivládních demonstracích loni v únoru svržen režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Následovala ruská anexe Krymu a proruské povstání na východě Ukrajiny. Konflikt si vyžádal už více než 6200 životů.

Další padlí

Nehledě na příměří v bojích se separatisty na východě země podle armádního komuniké během uplynulých 24 hodin byl zabit jeden voják, devět dalších utrpělo zranění.

Ještě před hlasováním ukrajinského parlamentu vůdce Radikální strany Oleh Ljaško prohlásil, že mezi Ruskem a Ukrajinou stále platí 37 mezistátních dohod. Ani jediná prý ještě nebyla zrušena, včetně dohod o pobytu ruských vojsk na Krymu do roku 2042.

Spolupráce vojenského průmyslu pokračuje

Ačkoliv ukrajinský prezident Petro Porošenko hovoří o konfliktu v Donbasu jako o válce s Ruskem, až dosud pokračovala spolupráce zbrojovek obou zemí, jakkoli i Rusové se snaží nahradit dovážené součástky z Ukrajiny. Agentura TASS informovala, že na vzniku nového rusko-čínského vrtulníku se bude podílet i ukrajinský výrobce motorů.

Firma Motor Sič ze Záporoží je jedním z největších výrobců turbohřídelových motorů do vrtulníků na světě. Většinu produkce odebírá ruská armáda.

Dohodu týkající se obchodu se zbraněmi a vojenskými technologiemi tuto středu vypověděla ukrajinská vláda. Její premiér Arsenij Jaceňuk tento krok vysvětlil „ruskou agresí“, ohrožující ukrajinskou celistvost i státnost.

Moldavsko a Podněstří Autor: E15
Moldavsko (světle žlutá) a Podněstří (červená)

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.