Ukrajinská armáda hlásí těžké ztráty, v Minsku začali jednat | e15.cz

Ukrajinská armáda hlásí těžké ztráty, v Minsku začali jednat

Východní Ukrajina
Východní Ukrajina
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V běloruském hlavním městě Minsku začalo další kolo jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, se kterým Kyjev a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) spojují naděje na nové příměří. V opačném případě by mohly hrozit ještě tvrdší boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Ta připustila poměrně těžké ztráty a i problémy s udržením strategicky důležitého města Debalceve.

O narůstajícím násilí na východě Ukrajiny spolu dnes telefonicky hovořili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil to ve svém prohlášení Kreml. Během konverzace prý zazněla naděje, že hlavním tématem probíhajících jednání v Minsku bude příměří.

Během uplynulých 24 hodin padlo v bojích s proruskými separatisty nejméně 15 ukrajinských vojáků a další tři desítky utrpěly zranění, oznámil dnes ukrajinský ministr obrany. Stepan Poltorak také připustil, že Debalceve, ležící mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem a představující i důležitou železniční křižovatku na cestě z Ruska, „částečně“ ovládli povstalci.

Rebelové obklíčili až 8 tisíc ukrajinských vojáků

Rebelům se podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina prý podařilo v Debalcevu obklíčit ukrajinské jednotky o síle asi 8000 mužů. Některá ukrajinská média už přirovnávají situaci k srpnové porážce obklíčených ukrajinských sil u Ilovajska. Armádní mluvčí Andrij Lysenko na následné tiskové konferenci varoval, že hrozí i povstalecký útok na další významné město, přístav Mariupol na březích Azovského moře, který leží na pozemní cestě z Ruska na anektovaný Krym.

V Minsku dnes odpoledne začalo jednání takzvané kontaktní skupiny, v níž jsou zástupci Ukrajiny, Ruska, OBSE i povstalců. Rozhovorů se účastní bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, vyjednávači doněckých a luhanských separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo, zvláštní představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov. Zahájení rozhovorů, které se několikrát odkládaly, potvrdil mluvčí běloruského ministerstva zahraničí.

V předvečer jednání povstalci pohrozili, že pokud u vyjednávacího stolu nedosáhnou dohody, rozšíří svou ofenzívu s cílem dosáhnout „úplného osvobození“ Doněcké a Luhanské oblasti, které z velké části dosud kontroluje Kyjev. Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si od dubna vyžádal více než 5100 životů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video