Ukrajinské síly po přestřelce znovu ovládly letiště v Kramatorsku | E15.cz

Ukrajinské síly po přestřelce znovu ovládly letiště v Kramatorsku

Ukrajinská armáda na východě země
Ukrajinská armáda na východě země
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na východě Ukrajiny pokračuje tažení vládních sil proti separatistům. Jednotky opět získaly kontrolu nad letištěm v Kramatorsku, odkud vypudily proruské radikály. Samotné město ale zůstává v rukou vzbouřenců. Armáda také obklíčila stotisícový Slavjansk a její obrněnci už podle očitých svědků vjely centra.

„Naše speciální síly osvobodily kramatorské letiště od teroristů,“ uvedl úřadující ukrajinský prezident OleksandrTurčynov před poslanci parlamentu. „Jsem přesvědčen, že brzy žádní teroristé v Doněcké oblasti nebudou, ale ocitnou se na lavici obžalovaných,“ dodal.

„Skutečně nás vytlačili z letiště, ale město zůstává pod naší kontrolou. Nikoho sem nepustíme,“ řekl agentuře Interfax nejmenovaný mluvčí místní milice. Ta prý v přestřelce zaznamenala jednoho zraněného. Zprávy o dalších raněných a údajně také padlých se dosud nepodařilo ověřit. V samém Kramatorsku podle zpravodaje rozhlasové stanice Echo Moskvy panuje klid, ukrajinští vojáci se zatím do města proniknout nepokusili.

Podle televize Espreso na letiště zaútočili proruští separatisté, kteří zahájili palbu na přistávající letoun. Jiný letoun pak ostřeloval pozice útočníků, na místo dorazila těžká vojenská technika a vozy záchranné služby.

Ukrajinské ministerstvo obrany pak potvrdilo zahájení „speciální operace“ bez dalších podrobností. Nad letištěm podle zpravodajky agentury Reuters přelétly čtyři vojenské vrtulníky, z nichž dva vysadily vojáky.

Protiteroristická operace
Na východě Ukrajiny v úterý ráno začala protiteroristická operace, která bude probíhat „po etapách, odpovědně a vyváženě“. Na schůzi ukrajinského parlamentu to řekl úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Akce byla podle něj zahájena na severu Doněcké oblasti s cílem ochránit obyvatelstvo a zastavit teror a zločinnost. Kyjev chce skoncovat se snahami separatistů „rozervat Ukrajinu na kusy“. Jestli separatisté a ruští agenti „nesloží zbraně, budou zničeni“, prohlásil velitel operace, generál Vasyl Krutov. „Budu stručný: Ukrajina se ocitla na prahu občanské války, což je hrozné,“ komentoval ruský premiér Dmitrij Medveděv zahájení operace. Doufá, že úřady v Kyjevě budou mít dost „zdravého rozumu“, aby nezavlekly zemi do tak strašné situace.

Odpoledne se vyostřila situace i ve stotisícovém Slavjansku, kde radikálové od minulého týdne okupují několik správních budov. Město podle místních médií obklíčila ukrajinská armáda, separatisté v obavě z útoku posilují své pozice a zpevňují barikády na přístupech k centru.

„Do Slavjanska právě vjela ukrajinská kolona s 500 vojáky a 20 obrněnými transportéry,“ uvedla agentura Interfax s odvoláním na očité svědky.

„Vojska jsou všude kolem. Prakticky všude je vidět obrněná technika, tanky, transportéry. Připravujeme se,“ vzkázal ruským novinářům vůdce slavjanských vzbouřenců Vjačeslav Ponomarjov. „Obránci města“ se podle něj obávají, že armáda zaujme pozice na blízkém vrchu Karačun, odkud bude vést dělostřeleckou palbu na město.

Ukrajinská armáda na východě země Autor: ctk/AP
Jednotky ukrajinské armády na východě země (foto: ČTK/AP).

V Kramatorsku drží proruští vzbouřenci radnici a několik dalších administrativních objektů. Podle očitých svědků ale dnes dopoledne pod tlakem blížících se ukrajinských jednotek vzbouřenci sami vyklidili sídlo kramatorské policie, které obsadili v sobotu. Objekt je údajně znovu pod kontrolou policistů.

Netají se tím, že přišli z Krymu

Starostka Slavjanska města Nelja Štepová oznámila, že ve městě se pohybují ruští diverzanti, kteří do Doněcké oblasti dorazili z okupovaného Krymu. Jejich jednotka údajně obsadila část radnice a drží rukojmí. Jde prý o muže v maskovacích uniformách bez označení. „Ani se netají tím, že přišli z Krymu a z Ruska,“ řekla starostka listu Ukrajinska pravda.

Na oděských plážích se dnes poprvé od konce druhé světové války objevily protitankové zátarasy, oznámila dnes ruská média z černomořského přístavu. Ženisté ukrajinské armády na pobřeží rozmístili konstrukce ze svařených železničních kolejí a hloubí okopy, píší místní novináři.

Oděská správa ministerstva vnitra zároveň oznámila, že přijímá dobrovolníky do řad speciálních policejních oddílů, které mají hlídkovat v oděských ulicích. Podle ministerstva vnitra mají posílené patroly střežit klid i v ulicích Mykolajiva, Chersonu a Charkova.

Patová situace v Doněcku a Horlivce

V Doněcku dnes vyjednávání s radikály okupujícími sídlo gubernátora nepřineslo žádné výsledky. Vzbouřenci trvají na referendu o budoucím správním uspořádání, které chtějí uspořádat 11. května, dva týdny před prezidentskými volbami. Místní úřady ale odmítají požadavek přijmout bez souhlasu z Kyjeva. Patová situace je i v Horlivce a dalších městech zasažených akcemi separatistů.

Radikál před barikádou v Doněcku na východě Ukrajiny Autor: ctk/AP
Proruský radikál před barikádou v Doněcku (foto: ČTK/AP)

Ve městě Černihiv na severovýchodě Ukrajiny podle ruského ministerstva zahraničí v noci na dnešek skupina mladíků zaútočila na sídlo místního ruského konzulátu. Na budovu házeli kamení a dlažební kostky a na dveře připevnili „pomlouvačné letáky“. Podle černihivského tisku jsou na nich vulgární vzkazy prezidentu Vladimiru Putinovi. Před přivolanou policií útočníci uprchli. Ruské ministerstvo zahraničí v protestní nótě odsoudilo „protiruský extremismus“ a vyzvalo ukrajinskou polici k vyšetření incidentu a potrestání viníků.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.