Ukrajinský prezident chce jako ministra obrany šéfa své ochranky | e15.cz

Ukrajinský prezident chce jako ministra obrany šéfa své ochranky

Petro Porošenko
Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl jako kandidáta na post ministra obrany šéfa své ochranky Valerije Heleteje. Oznámil to prezidentský palác. Pokud Heleteje schválí parlament, nahradí úřadujícího ministra obrany Mychajla Kovala. Ten resort obrany vede od 25. března. Porošenko chce učinit změnu i ve vedení generálního štábu, v jehož čele by měl stanout Vyktor Muženko.

Šestačtyřicetiletý Heletej, který má hodnost generálplukovníka, dosud vedl Úřad státní ochranky (UDO). UDO je přímo podřízen prezidentovi a má na starosti nejen bezpečnost hlavy státu, ale i dalších ústavních činitelů.

Generálporučík Muženko se v současné době podílí na velení protiteroristické operace, jak Kyjev oficiálně nazývá své tažení proti povstalcům na východě země. Pokud poslanci Muženka schválí, v čele generálního štábu vystřídá Mychajla Kucyna.

Nesouhlas partnerů

Porošenko změny navrhl v době, kdy armádní síly tento týden po desetidenním klidu zbraní bojové operace proti proruským separatistům. v pondělí; své rozhodnutí vysvětlil tím, že klid zbraní byl porušován.

Prozatím není jasné, zda parlament jmenování Heleteje a Muženka schválí ještě dnes. Podle agentury Reuters se totiž dnešní debata o návrhu decentralizace regionů kvůli nesouhlasu jednoho z koaličních partnerů zadrhla. Uvolnění centrálního uspořádání Ukrajiny je jedním z bodů Porošenkova mírového plánu. Ukrajina by se sice neměla stát federací, jak požadují někteří separatisté či jak navrhuje Rusko, Kyjev ale regionům slibuje vysokou míru samosprávy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery