Úlomek letadla na Réunionu pravděpodobně pochází z MH370 | E15.cz

Úlomek letadla na Réunionu pravděpodobně pochází z MH370

ČTK

Malajsijský premiér Najib Razak uvedl, že úlomek křídla nalezený na ostrově Réunion "velice pravděpodobně" pochází z boeingu, který beze stopy zmizel v březnu 2014. "Předběžné informace naznačují, že úlomky velice pravděpodobně pocházejí z Boeingu 777, ale musíme ověřit, zda šlo o let MH370," napsal premiér v sociální síti. Francouzské úřady zatím "nevylučují" žádnou hypotézu.

„Předběžné informace naznačují, že úlomky velice pravděpodobně pocházejí z Boeingu 777, ale musíme ověřit, zda šlo o let MH370,“ konstatoval premiér. Francouzské úřady zatím nevylučují žádnou hypotézu.

Malajsie již vyslala na místo nálezu na ostrově Réunion tým expertů. Razak upřesnil, že druhý malajsijský tým odcestoval do Toulouse na jihu Francie, kam budou objevené úlomky přepraveny ke zkoumání, zda patřily pohřešovanému stroji.

Média původně informovala, objevený kus křídla byl už do Toulouse dopraven, ale agentura AFP večer s odvoláním na francouzské soudní zdroje napsala, že se tak stane až v sobotu. Soudní expertiza pak má být provedena během příštího týdne.

Jakmile budeme mít více informací či potvrzení, tak je zveřejníme,

„Jakmile budeme mít více informací či potvrzení, tak je zveřejníme,“ uvedl malajsijský premiér a zapřisáhl se pozůstalým, že nevzdá snahu o objasnění osudu ztraceného letadla.

Náměstek malajsijského ministra dopravy Aziz Kaprawi dříve odhadl, že „potrvá nejméně dva dny, než se ověří, zda úlomek byl z letu MH370“.

Úlomek, který je dlouhý kolem dvou metrů a který byl zřejmě vztlakovou klapkou křídla, našli ve středu v Saint-André na východě ostrova Réunion pracovníci firmy, která má na starosti čištění pobřeží.

Světová média mezitím citují odborníky, podle nichž nalezená troska pravděpodobně skutečně pochází z Boeingu 777. Všechny letecké díly nesou sériová čísla umožňující identifikaci, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Je to první reálný důkaz, že existuje možnost nalézt část zmizelého letadla

„Je to první reálný důkaz, že existuje možnost nalézt část zmizelého letadla,“ prohlásil australský ministr dopravy Warren Truss, jehož země vedla pátrání po zmizelém letounu. Na definitivní soudy je podle něj ještě brzy, ale objevilo se vodítko, které by mohlo vést k rozluštění záhady.

Boeing letecké společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů loni 8. března krátce po startu z Kuala Lumpuru. Na palubě bylo 239 lidí, kteří podle všeho zahynuli, když stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře. Cestující pocházeli ze 14 států, nejvíc bylo Číňanů (153) a Malajsijců (50).

Pátrání po vraku letounu z letu MH370 na rozsáhlém prostoru zejména v jižní části Indického oceánu nevedlo k úspěchu a zmizení stroje se stalo jednou z největších záhad v dějinách letectví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.