Uprchlická politika se musí po volebním propadu změnit, žádá Seehofer | E15.cz

Uprchlická politika se musí po volebním propadu změnit, žádá Seehofer

Uprchlická politika se musí po volebním propadu změnit, žádá Seehofer
Bavorský premiér Horst Seehofer
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Neúspěch Křesťanskodemokratické unie (CDU) v nedělních zemských volbách je důsledek politiky předsedkyně strany a kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi. Řekl to bavorský premiér Horst Seehofer, který patří mezi kritiky kancléřky. Vyzval ji ke změně postoje k běžencům. Merkelová přiznala, že volby ovlivnila skutečnost, že se stále ještě nepodařilo nalézt řešení krize. Chce ale nadále usilovat o společný evropský přístup k problematice imigrantů.

„Hlavní důvod je uprchlická politika. Z toho se nejde vymluvit,“ řekl Seehofer o výsledku voleb, v nichž CDU oslabila ve všech třech zemích, kde se hlasovalo a kde naopak uspěla populistická Alternativa pro Německo (AfD) žádající konec přijímání běženců.

Merkelová označila nedělní volby a jejich výsledek za těžký den pro CDU. „Je zřejmé, že dominantní téma voleb byli uprchlíci. A skutečnost, že toto téma nemá v očích veřejnosti zatím žádné uspokojivé řešení, volby velmi silně ovlivnila,“ řekla kancléřka. Na své uprchlické politice však trvá. „Jsem pevně přesvědčena, že potřebujeme evropské řešení, že toto řešení bude potřebovat čas,“ řekla.

„Musíme lidem říci, že jsme je pochopili a že vyvodíme důsledky z tohoto volebního výsledku. Není možné, aby se lidem po takovém výsledku řeklo, že všechno zůstane při starém,“ prohlásil Seehofer.

Mluvčí vlády Steffen Seibert ale Seehoferův požadavek odmítl. „Vláda bude nadále vší silou pokračovat ve svém kurzu v uprchlické politice směrem dovnitř i do zahraničí,“ řekl. „Cílem musí být v každém případě společné a udržitelné evropské řešení, které umožní všem členským zemím (EU) znatelně snížit počet běženců,“ doplnil. Lidem, kteří v Německu našli ochranu před pronásledováním, chce vláda podle mluvčího umožnit cestu k integraci do společnosti.

Dobrá kancléřka

Už předtím odmítl bavorskou žádost i generální tajemník CDU Peter Tauber. „Potřebujeme evropské řešení (uprchlické krize) a na tom trváme,“ řekl. Politika Merkelové podle něj není neúspěšná, protože v Bádensku-Württembersku zvítězil Winfried Kretschmann ze Zelených a v Porýní-Falci Malu Dreyerová ze sociální demokracie (SPD), přičemž oba tito politici se ke kancléřčinu kurzu hlásili.

Merkelová dnes vyjádřila potěšení nad tím, že ve společnosti má její postoj k uprchlíkům zjevně podporu, když lidé volili politiky, kteří schvalují její politiku. „Jako předsedkyně CDU ale spokojená nejsem, protože chci co nejlepší výsledek pro svou stranu,“ řekla.

Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU), která je součástí spolkové vlády, požaduje zavedení horní hranice pro počet přijímaných běženců a důsledné kontroly na hranicích. Merkelová omezení počtu přistěhovalců odmítá. Seehofer nicméně dnes řekl, že Merkelovou stále považuje za dobrou kancléřku.

Zastavte "závod migrantů", vyzval Merkelovou Rakouský kancléř

Předsedkyně AfD Frauke Petryová prohlásila, že její strana bude po volebním úspěchu usilovat o změnu uprchlické politiky. „AfD chce obnovit právní stát. Musíme mluvit o tom, že není možné stavět morálku nad zákony,“ řekla v souvislosti s politikou Merkelové, která označuje pomoc lidem prchajícím před pronásledováním za německou humanitární povinnost.

Vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel v reakci na volební úspěch AfD vyzval, aby umírněné strany spolupracovaly a nepřebíraly rétoriku radikálů. „Uděláme všechno pro to, aby demokratický střed zůstal stabilní. Nebudeme nadbíhat populistům,“ prohlásil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!