USA nemají dohodu o dluhu. Další snížení ratingu ale zatím nehrozí | E15.cz

USA nemají dohodu o dluhu. Další snížení ratingu ale zatím nehrozí

USA
USA
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Takzvaný supervýbor amerického Kongresu oznámil, že nenašel dohodu o způsobu, jak snížit deficity rozpočtů. Komise tvořená demokraty a republikány měla najít úspory na následujících deset let, kvůli stranickým sporům se ale shody dosáhnout nepodařilo. Tři přední světové ratingové agentury se ke krachu jednání postavily zdrženlivě. Negativní dopad na hodnocení největší světové ekonomiky signalizovala jen Fitch, která jako jediná ještě udržuje rating USA na nejvyšší příčce se stabilním výhledem.

Supervýbor amerického Kongresu oznámil, jak se čekalo, že nenašel dohodu o způsobu, jak snížit deficity a zastavit prudký růst federálního dluhu. Politické řešení se tak odkládá až na rok 2013 po prezidentských volbách. Podle srpnové dohody nezdar jednání ale znamená, že se od roku 2013 začne proporčně škrtat ve všech rozpočtových kapitolách s cílem dosáhnout celkových úspor 1,2 bilionu dolarů.

Obama obvinil republikány z toho, že svou neústupností v otázce zvýšení daní přispěli k neúspěchu jednání parlamentního výboru.“Jednoduše se nehnuli ze své vyjednávací pozice a jejich odmítavý postoj byl hlavní překážkou, která znemožnila Kongresu dosáhnout dohody o dalším omezení rozpočtu,“ řekl prezident.

Republikáni naopak už dříve několikrát obvinili demokraty, že požadují zvyšování daní a nejsou ochotni škrtat výdaje ve zdravotním a sociálním zabezpečení.

Žádná z agentur snížení ratingu neplánuje, Fitch zvažuje zhoršení výhledu

Další politické rozpory kolem amerického dluhu tentokrát ale zřejmě razantní reakci ratingových agentur nevyvolají. V srpnu agentura Standard & Poor's kvůli prudkému růstu amerického dluhu a neschopnosti americké politické scény tento růst zmírnit poprvé v historii snížila prestižní americký rating AAA o jeden stupeň na AA-. Agentura Moody's tehdy americkému ratingu snížila výhled na negativní, a otevřela tím cestu k jeho budoucímu zhoršení.

S&P po aktuálním oznámení kongresového výboru sdělila, že tento krok odpovídá jejímu srpnovému rozhodnutí snížit americký rating a že na nynější známku nebude mít už žádný vliv. Moody's uvedla, že krach jednání sám o sobě ke změně ratingu nepovede a že je pro ratingovou analýzu „pouze informativní, nikoli rozhodující“.

Fitch naopak uvedla, že neschopnost dosáhnout politické dohody patrně povede u jejího ratingu k „negativnímu zásahu“. „S největší pravděpodobností“ to ale nebude snížení samotného ratingu, ale jen zhoršení jeho výhledu, „které naznačí vyšší než 50procentní pravděpodobnost snížení ratingu během příštích dvou let“.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video