USA prý chtějí přijmout 110 tisíc uprchlíků, o třetinu víc než obvykle | E15.cz

USA prý chtějí přijmout 110 tisíc uprchlíků, o třetinu víc než obvykle

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Spojené státy počítají s tím, že v příštím fiskálním roce přijmou 110 tisíc uprchlíků z celého světa, což bude téměř třetinový nárůst proti letošku. Nárůst podle agentury AP souvisí se syrskou krizí a konflikty v Iráku a Afghánistánu, v případě volebního vítězství Donalda Trumpa se však může trend výrazně obrátit.

Během 12 měsíců do letošního 30. září měl Washington v plánu přijmout na americkém území 85 tisíc uprchlíků, mezi nimiž bylo i 10 tisíc Syřanů. Příští fiskální rok tedy vzroste celkový počet o 25 tisíc.

Právě Obamova snaha o zvýšení počtu běženců přicházejících do USA ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí narazila na odpor republikánů v čele s jejich prezidentským kandidátem Trumpem. Republikánští zákonodárci dokonce ve Sněmovně reprezentantů už loni prosadili návrh normy pozastavující přijímání imigrantů kvůli obavám z možných teroristických útoků, Senátem však tento návrh neprošel. Trump slíbil, že v případě jeho vítězství přestane Washington uprchlíky z muslimských zemí přijímat.

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Obama opakovaně prohlásil, že běženci jsou důkladně bezpečnostně prověřeni a jejich přijímání nepředstavuje žádné riziko.

Americký ministr zahraničí John Kerry již dříve uvedl, že v příštím fiskálním roce by v USA mohlo nalézt útočiště na 100 tisíc běženců, toto číslo by se ale podle něho mohlo změnit směrem vzhůru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.