USA uvažují o vyslání dalších 250 členů speciálních jednotek do Sýrie

vojáci v syrské Palmýře

vojáci v syrské Palmýře Zdroj: ctk/AP

Spojené státy zvažují vyslání dalších 250 členů speciálních jednotek do Sýrie. Podle Pentagonu mají jako poradci přispět k boji proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). V Sýrii je nyní 50 specialistů z USA.

Zdroje z Pentagonu oznámily, že cílem nasazení specialistů je pomoci místním jednotkám zapojeným do boje proti IS připravit se na boj o Rakku v Sýrii a o Mosul v Iráku. Spojené státy mají v Iráku přes 3000 vojáků, kteří tam působí jako poradci a podílejí se na výcviku. Několik set z nich jsou členy speciálních sil.

Hnutí IS utrpělo v minulých dnech v Sýrii několik neúspěchů v bojích, jejichž cílem je ztížit radikálům přístup do jejich centra v Rakce. Podařilo se také dobýt klíčové město Šaddádí v provincii Hasaká na severovýchodě země.

„Zvažujeme několik návrhů na urychlení porážky IS poskytnutím pomoci místním silám, ale konečné rozhodnutí zatím nepadlo,“ oznámil mluvčí amerického námořnictva Jeff Davis.

Zdroje stanice CNN uvedly, že Spojené státy původně uvažovaly o zvýšení počtu specialistů jen o několik desítek, ale nyní zvažují vyslání většího počtu lidí, kteří by byli posíláni postupně. Konečné slovo k návrhům bude mít Bílý dům.

Výcvik omezeného počtu bojovníků

Specialisté, kteří jsou v Sýrii nyní, prý cvičí omezený počet místních bojovníků. Vybavují je vysílačkami a učí je komunikovat s Američany. Jakmile Syřané objeví potenciální cíl, předají informaci Američanům, kteří na místo vyšlou hlídkovací letadlo, které zjistí, zda je možné zahájit útok.

V USA prý ale stále přetrvává tendence příliš nezvyšovat počet Američanů působících v terénu v Sýrii, protože ve větších skupinách jsou nápadní, jsou příliš daleko od základny, která je u turecké hranice, a ve větším počtu by bylo nápadnější také zajišťování jejich zásobování.

V Iráku je situace podle CNN jednodušší. Očekává se tam příjezd dalších specialistů, kteří budou zapojeni do přípravy boje o Mosul.