USA vyšlou vojáky do Polska. Nejde jen o Ukrajinu, říká ministr

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak Zdroj: CC BY-SA 3.0: Ryszard Holubowicz - Wikimedia Commons

Polsko a Spojené státy příští týden oznámí nasazení amerických jednotek v Polsko. Operace je součástí plánovaného posilování přítomnosti vojsk NATO ve střední a východní Evropě v reakci na události na Ukrajině.

Na nasazení amerických jednotek se se svým americkým protějškem Chuckem Hagelem dohodl polský ministr zahraničí Tomasz Siemoniak. Součástí operace bude zesílení spolupráce letectev, speciálních jednotek a jednotek kybernetického boje obou zemí, řekl deníku The Washington Post Siemoniak. Polsko hraje v plánech NATO roli hlavního regionálního partnera „pod patronátem USA“, dodal.

Podle ministra přitom nejde jen o odpověď NATO na ruské aktivity na Ukrajině. Ještě významnější je změna dlouhodobých obranných politik Evropy a USA. Spojené státy, které oznámily změnu orientace na Asii prý musí svou pozornost opět zaměřit na Evropu. Evropské země, které v minulých letech mohutně škrtaly ve výdajích na obranu, by měly tento trend zvrátit.

„Až donedávna jsme se domnívali, že v Evropě již neexistují žádné hrozby a přítomnost Spojených států v Evropě není nutná,“ uvedl Semoniak s tím, že nynější události dokazují, že Evropa byla v bezpečí jen díky přítomnosti americké armády.

Nejsilnějším impulzem přitom pro NATO není samotná anexe Krymu, ale nová doktrína ruského prezidenta Vladimira Putina, který považuje za právo Ruska zasáhnout v kterékoli zemi s ruskojazyčnou populací, která se podle soudu Moskvy ocitne v ohrožení, vysvětlil Siemoniak. To představuje potenciální ohrožení pro pobaltské země ,které jsou členy NATO, a ještě bezprostřednější hrozbu pro Moldávii, Bělorusko a středoasijské republiky.

Podle úvahy Semoniaka tak Putin nechtěně vyřešil úvahy Severoatlantické aliance o tom, kde najdou uplatnění vojáci, kteří se vracejí z Afghánistánu.