USA zadrží 800 milionů dolarů pro pákistánskou armádu | E15.cz

USA zadrží 800 milionů dolarů pro pákistánskou armádu

Pákistánská armáda.
Pákistánská armáda.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká vláda zadrží kolem 800 milionů dolarů (13,5 miliardy korun) pomoci pro pákistánskou armádu. Oznámil to dnes šéf poradců amerického prezidenta William Daley v pořadu televizní stanice ABC.

Daley prohlásil, že Pákistán „podnikl určité kroky“, které Obamově vládě daly „důvod udělat pauzu“ v poskytování pomoci. Podle zástupce Bílého domu se USA a Pákistán snaží překonávat komplikace ve vzájemných vztazích, ale ty se ještě hodně zadrhávají.

List New York Times v sobotu jako důvod zmrazení pomoci označil nespokojenost Washingtonu s vyhoštěním amerických vojenských instruktorů z Pákistánu, respektive s postupem Islámábádu proti povstaleckým extremistům.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v současné době značně napjaté. USA chtějí, aby Pákistán zintenzivnil boj proti terorismu. Pákistánskou vládu zase rozhořčilo, že ji USA neinformovaly předem o chystané operaci, při níž zvláštní americké komando zlikvidovalo v květnu v Abbottabádu vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Pákistán se navíc začal obávat, aby se neopakovala situace i s nynějším vůdcem Ajmánem Zavahrím. Nový americký ministr obrany Leon Panetta je totiž přesvědčen, že se rovněž nachází na pákistánském území. Islámábád dnes proto podal naléhavou žádost Washingtonu, aby se podělil o zpravodajské informace, jimiž o Zavahrím v současnosti disponuje.

Panetta v sobotu v Afghánistánu řekl, že strategická porážka Al-Káidy je na dosah ruky, až bude zabita desítka až dvacítka jejích zbývajících vysoce postavených činitelů.

Zrušená pomoc představuje více než třetinu z celkových dvou miliard dolarů, jež USA Pákistánu poskytují na bezpečnostní účely. Zhruba 300 milionů je určeno na výlohy při rozmisťování více než 100 tisíc pákistánských vojáků v pásmu podél hranice s Afghánistánem kvůli boji proti extremistickému hnutí Taliban a dalším povstaleckým uskupením. Další peníze financují vojenský výcvik a výzbroj.

Zmínění činitelé listu řekli, že pomoc i dodávky vybavení mohou být obnoveny, jestliže se vztahy zlepší a Pákistán důrazněji zasáhne proti ozbrojencům. Pákistánské velení zastavilo americký program výcviku jeho polovojenských sil. V uplynulých týdnech muselo zemi opustit přes sto instruktorů a hrozí uzavření základny, kterou používá CIA jako výchozí bod pro útoky bezpilotních letounů.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video