Útočník na Fica možná nebyl sám. Atentát inspiroval další pachatele, uvedl ministr vnitra

Atentát na Fica: Sbor vězeňské a justiční stráže u soudu, kam vezou Juraje C. na výslech (18.5.2024)

Atentát na Fica: Sbor vězeňské a justiční stráže u soudu, kam vezou Juraje C. na výslech (18.5.2024) Zdroj: ČTK / AP / Tomas Benedikovic

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o útočníkovi jako o osamělém vlkovi, který neměl při činu komplice. Gašpar také oznámil, že na Slovensku byl zadržen pachatel, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla loňská tragická střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

„Je také verze toho, že se pachatel pohyboval ve skupině lidí, kteří se vzájemně podporovali,“ řekl Šutaj Eštok. Dodal, že už dvě hodiny po útoku měl atentátník, který byl zadržen bezprostředně po činu, smazanou historii na sociální síti Facebook a „komunikační historii“. Nesmazal ji přitom útočník na Fica a patrně ani jeho choť.

Z vyjádření Gašpara, který v praxi SIS řídí, vyplynulo, že právě tato tajná služba postoupila úřadům informaci, že by informace o „osamělém vlkovi“ nemusela být jedinou verzí při vyšetřování zločinu.

Na Fica, který je podlé oznámení nemocnice v Banské Bystrici už mimo ohrožení života, útočník střílel po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Za pokus o vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí, soud ho v sobotu poslal do vazby. Podle ministra obrany Roberta Kaliňáka útočník, kterým je podle slovenských médií 71letý Juraj Cintula, dříve byl na místě dvou jiných výjezdních zasedání vlády.

Gašpar také informoval o zadržení pachatele, který plánoval na Slovensku podobný útok, jakým byla střelba v Praze. „Tento atentát inspiroval další pachatele i na území Slovenské republiky, kteří se na podobný čin připravovali na našem území. Toto se nám ve spolupráci s ministerstvem vnitra podařilo eliminovat a pachatele zadržet,“ řekl Gašpar. Zmínil také hrozbu útoků na nemocnice.

Šutaj Eštok zase řekl, že policie po atentátu na Fica zvýšila dohled na místa se zvýšeným pohybem lidí a že chráněni jsou politici, sídla některých médií i nemocnice. Zmínil také několika konkrétních vyšetřovaných případů ohledně šíření výhrůžek či schvalování atentátu prostřednictvím sociálních sítí.