Útočník z Bostonu Carnajev byl obviněn, hrozí mu trest smrti | E15.cz

Útočník z Bostonu Carnajev byl obviněn, hrozí mu trest smrti

Džochar Carnajev
Džochar Carnajev
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zraněný Džochar Carnajev, podezřelý z podílu na pumovém útoku při maratonu v Bostonu, byl dnes na nemocničním lůžku obviněn z použití zbraně hromadného ničení a zlovolného ničení majetku s následkem zabití. Bude-li shledán vinným, hrozí mu trest smrti.

Devatenáctiletému Čečenci, který v bostonské nemocnici Beth Israel Deaconess Medical Center leží s prostřeleným hrdlem, předali zástupci městské prokuratury obvinění v zalepené obálce. Po formálním obvinění by měl Carnajev dostat advokáta ex offo.

Obžalobu podle dřívějších zpráv amerických médií povede Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts. O případ se podle amerických vládních zdrojů zajímá ministr spravedlnosti Eric Holder.

Žaloba, kterou zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti, obsahuje podle amerických médií některé nové skutečnosti v případu. Vyplývá z ní například, že Carnajev je zraněn nejen na krku a noze, ale i na hlavě a na rukou. Na místě přestřelky policie našla další tlakový hrnec s výbušninou podobný těm, které minulý týden v pondělí explodovaly v cílové rovince bostonského maratonu.

Bílý dům dnes také vnesl jasno do sporů o podobě soudu s mužem, který podle FBI dvěma explozemi v cílové rovince bostonského maratonu zabil tři lidi a téměř 180 dalších zranil. Právníci se přeli, zda je možné soudit Carnajeva jako „nepřátelského bojovníka“ před vojenským tribunálem, což by výrazně rozšířilo pravomoci vyšetřovatelů i soudu.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney novináře seznámil s právním stanoviskem úřadu prezidenta, podle něhož takový postup není možný. Carnajev, na rozdíl od svého mrtvého bratra Tamerlana, měl totiž americké občanství.

„Jako nepřátelský voják nebude souzen. Tohoto teroristu bude soudit náš civilní právní systém. Podle amerických zákonů nelze občana USA postavit před vojenskou komisi,“ zdůraznil Carney.

Takzvané „vojenské komise“ byly zákonem zřízeny v roce 2006 jako jeden z právních nástrojů pro boj s terorismem. Impulsem k jejich vzniku byly teroristické útoky na New York a Washington v roce 2001. Komise působí například na vojenské základně Guantánamo.

Dvě bomby v hrncích přebily 11. září, glosuje polský tisk

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.