V americkém Fergusonu pokračují střety policie s demonstranty | E15.cz

V americkém Fergusonu pokračují střety policie s demonstranty

Policie v americkém Fergusonu chrání tamní obchody před protestujícími, které pobouřilo zabití černošského mladíka. Na místě platí noční zákaz vycházení
Policie v americkém Fergusonu chrání tamní obchody před protestujícími, které pobouřilo zabití černošského mladíka. Na místě platí noční zákaz vycházení
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zákaz nočního vycházení bude pro obyvatele amerického města Ferguson platit také z neděle na pondělí místního času. Rozhodl o tom úřad guvernéra státu Missouri. Předměstí St. Louis se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení mladého černocha Michaela Browna příslušníkem policie. Guvernér amerického státu Missouri nařídil zapojit národní gardisty.

Kolem půl desáté místního času (4:30 SELČ) se policie střetla s asi 400 protestujících. K rozehnání davu, v němž byla podle televizní stanice CNN také řada rodičů s dětmi, použila policie dýmovnice a slzný plyn. Později nasadila údajně také gumové projektily.

Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba. Dva lidé byli zraněni a několik zatčeno. Do půl noci, kdy začal platit zákaz vycházení, se podařilo situaci zklidnit. „Vzhledem k okolnostem jsem neměl na vybranou a musel jsem znásobit opatření,“ obhajoval zásah policejní velitel Ron Johnson.

Ignorace zákazu

Zákaz vycházení začne o půlnoci místního času (7:00 SELČ). Lidé ve Fergusonu nebudou smět své domovy opustit už druhou noc v řadě. Ze soboty na neděli však část demonstrantů zákaz ignorovala, při zákroku policie bylo sedm lidí zatčeno a jeden muž za nevyjasněných okolností postřelen. Úřady prý budou o případném dalším prodlužování zákazu vycházení rozhodovat podle situace zvlášť každý den.

Neozbrojeného Browna zabil minulý týden v noci ze soboty na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.

50 agentů FBI

Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že „kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny“ nařídil další, v pořadí už třetí pitvu těla zastřeleného mladíka.

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna podle deníku The New York Times potvrdila, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy. Pitvu provedl hlavní newyorský soudní patolog, doktor Michael Baden. Výsledky prvního ohledání těla nařízeného policií zatím nejsou známy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.