V Homsu, kam míří kamiony s pomocí OSN, bylo porušeno příměří | E15.cz

V Homsu, kam míří kamiony s pomocí OSN, bylo porušeno příměří

V Homsu, kam míří kamiony s pomocí OSN, bylo porušeno příměří
Homs, Sýrie
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: FreedomHouse via Flickr

ČTK
pav

V syrském městě Homs dnes bylo porušeno krátkodobé příměří, které má umožnit dopravit humanitární pomoc k civilistům. Na Homs ráno dopadlo podle agentury Reuters několik minometných střel.

Z útoku, při němž nikdo nepřišel o život, se vzájemně obvinily armáda a opozice. Kamiony s potravinami a další pomocí stojí od rána na okraji města, ale podle agentury DPA stále nedostaly povolení k vjezdu.

Příměří bylo vyjednáno na tři dny. V pátek se díky němu podařilo z města odvézt asi 80 civilistů. Dnes měly kamiony dopravit první dodávky humanitární pomoci.

Homský guvernér Talál Barazí ranní útok připsal ozbrojeným teroristickým skupinám, což je termín užívaný úřady pro opozici. Opoziční monitorovací skupina však tvrdí, že Homsem ráno otřáslo pět výbuchů a že za bombardováním je armáda. Barazí vyzval vojáky ke zdrženlivosti, aby umožnili evakuaci dalších civilistů.

V Homsu potřebuje naléhavě pomoc asi 2500 lidí, kteří jsou ve Starém Městě, jež 600 dní obléhá vojsko. Konvoje OSN stojí údajně u bran Starého Města, ale nedostaly ještě povolení k vjezdu. Mezi 83 lidmi, jež se v pátek podařilo odvézt, bylo podle zdravotníků několik osob, které zjevně trpěly podvýživou.

Nejmenovaný vládní zdroj agentuře AFP sdělil, že k distribuci potravin, léků a pokrývek pro 2500 je vše připraveno. Podle jiných zdrojů ale leží na příjezdových cestách mnoho munice a pro kamiony stále není cesta dost bezpečná.

Homs je považován za srdce revoluce, byl několikrát dějištěm nejtvrdších bojů. Město je rozděleno podle náboženské příslušnosti jeho obyvatel na čtvrti sunnitů, kteří podporují opozici, a alávitů, kteří stojí za vládou.

Boje jsou dnes hlášeny také z města Aleppo. Armáda tam znovu shazovala sudy s výbušninami a zabila 15 lidí. Stejně jako v Homsu se i v Aleppu armáda snaží pod svou kontrolu získat čtvrti ovládané opozicí. Její aktivisté tvrdí, že shazování těchto bomb připravuje cestu pro postup vojáků. Tato munice je však nebezpečná pro civilisty a v Aleppu už zabila stovky lidí.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!