V Jemenu se dál bojuje, šíité odmítli navrhované příměří | E15.cz

V Jemenu se dál bojuje, šíité odmítli navrhované příměří

Jemen, boje, bojovníci,
Jemen, boje, bojovníci,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
U jemenského přístavního města Aden pokračují boje mezi šíitskými povstalci a jednotkami prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, i když za několik hodin má začít platit příměří. V sobotu ho jednostranně vyhlásila koalice vedená Saúdskou Arábií, která hájí zájmy Hádího. Vůdce šíitů příměří odmítl.

Boje jsou hlášeny u základny Anad, který leží asi 50 kilometrů severně od Adenu. Je považovaná za strategické místo pro zajištění přístupu do přístavu. Osvobození většiny Adenu oznámily Hádího jednotky a Saúdská Arábie už minulý týden. Jde o jejich největší bojové vítězství od konce března, kdy do bojů vstoupila Saúdská Arábie a několik dalších arabských zemí, jež bombardují pozice šíitů, za nimiž stojí Írán a také bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih.

Hádí se po obsazení Saná šíity uchýlil právě do Adenu a když šíité začali postupovat i tam, odešel s vládou do exilu do Saúdské Arábie. Násilí je hlášeno také z hlavního města Saná. Pod autobusem tam vybuchla bomba a zabila tři lidi. Koaliční letadla v noci na dnešek bombardovala šíity v blízkosti Saná.

Pomoc civilistům je v ohrožení

Saúdská Arábie v sobotu ohlásila jednostranně humanitární příměří, které má umožnit dopravit pomoc k civilistům. Platit má začít o půlnoci místního času (ve 23:00 SELČ) a trvat má pět dní. Abdal Málik Húsí, který stojí v čele šíitských povstalců, dnes příměří odmítl. „Bitva pokračuje, válka nekončí,“ napsal na Twitteru. Podle něj by klid zbraní využili především další účastníci konfliktu, jako jsou radikálové z Al-Káidy nebo z organizace Islámský stát.

Boje v Jemenu si za čtyři měsíce vyžádaly na 3500 obětí a pomoc potřebuje až 80 procent obyvatel. Postižený je zejména Aden, kde chybí potraviny, léky i pohonné hmoty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video