V protiruských sankcích můžeme přitvrdit, varuje Brusel po bojích v Donbasu | E15.cz

V protiruských sankcích můžeme přitvrdit, varuje Brusel po bojích v Donbasu

Proruský separatista poblíž Doněcku
Proruský separatista poblíž Doněcku
• 
ZDROJ: ctk

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie v souvislosti s propuknutím nových bojů na východní Ukrajině varuje, že mohou roztočit spirálu násilí. Brusel proto připomíná, že je připraven zpřísnit dosavadní sankce namířené proti Rusku.

Středeční ozbrojené střety poblíž Doněcku, kdy zemřelo 24 lidí, mluvčí Evropské komise označila za nejzávažnější porušení příměří formálně uzavřeného v únoru. „Obnovené intenzivní boje pravděpodobně vytvoří novou spirálu násilí a utrpení,“ dodala.

Ukrajinský prezident Porošenko:

Vyzvala všechny strany k respektování dohod z Minsku a připomněla, že lídři Evropské unie již v březnu spojili případné zpřísnění protiruských sankcí právě s porušováním příměří na Ukrajině.

„Nastínili jasnou souvislost mezi případnými dalšími restrikcemi vůči Moskvě a narušování dohod o klidu zbraní. V případě nutnosti stále platí, že jsou připraveni v sankcích přitvrdit. Pozice Evropské unie se od té doby nezměnila,“ dodala mluvčí Bruselu.

Od počátku bojů v dubnu 2014 přišlo podle údajů OSN v Doněcké a Luhanské oblasti o život více než 6400 lidí. Příměří uzavřené v polovině letošního února je téměř denně porušováno. V posledních dnech si navíc boje opět vyžádaly oběti mezi civilisty.

Pozorovatelé zaznamenali přesun těžkých zbraní
Příslušná zpráva mise OBSE upozornila na přesun velkého množství těžkých zbraní na území separatistické „Doněcké lidové republiky“ směrem k obci Marjinka před vypuknutím bojů i v jejich průběhu. Uvádí také, že separatističtí představitelé nebyli ve středu v dopoledních hodinách schopni či ochotni se zástupci OBSE komunikovat.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.