V referendu se pro nezávislost iráckých Kurdů vyslovilo až 90 procent hlasujících | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

V referendu se pro nezávislost iráckých Kurdů vyslovilo až 90 procent hlasujících

ČTK

V pondělním referendu se pro nezávislost iráckých Kurdů vyslovilo až 90 procent hlasujících. Oznámila to dnes televize Rudaw působící v iráckém Kurdistánu. Jde ale o odhad, oficiální výsledek se čeká až později, možná ve středu. Televize také oznámila, že k urnám přišlo 72 procent z více než čtyř milionů oprávněných voličů.

Referendum se týkalo autonomních kurdských oblastí na severu Iráku a také několika míst, na něž si dělají nárok jak Kurdové, tak irácká vláda. Kurdské vedení chce na základě výsledku referenda začít s centrální vládou jednat o případném odtržení autonomie od Iráku. Bagdád to ale odmítá a stejně tak okolní země s početnou kurdskou menšinou.

Irácká vláda už vyloučila možnost vyjednávat s Kurdy o odtržení jejich provincií od zbytku Iráku. "Nejsme připraveni jednat o výsledku referenda, protože je neústavní," prohlásil premiér Hajdar Abádí.

Rosněfť investuje miliardu dolarů do plynovodu v iráckém Kurdistánu

Podle mluvčího volební komise Kurdistánu k urnám přišlo v pondělí 3,3 milionu z 4,5 milionu občanů oblastí, kde se hlasovalo.

Kurdové už začali oslavovat, a to nejen na severu Iráku, ale také v Íránu. V Irbílu, který je střediskem kurdských autonomních oblastí v Iráku, už večer uspořádali ohňostroje a v ulicích se objevily kurdské prapory. Tančilo se na ulicích a automobily projížděly s houkajícími klaksony. Mnoho lidí vyšlo do ulic i v kurdských oblastech v Íránu. Mávali nad hlavami zapnutými mobily a provolávali podporu Kurdům v Iráku. O shromážděních informovala i íránská státní televize, což je v Íránu výjimka, jak upozornila agentura AP.

Proti referendu v Iráku se postavil Írán, Turecko, irácká vláda a neschvaluje ho ani Sýrie. Na území těchto zemí žije zhruba 30 milionů Kurdů.

Islámský stát dvakrát útočil na jihu Iráku, zemřelo přes 70 lidí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes obvinil regionální vedení iráckých Kurdů ze "zrady", protože prosazuje nezávislost a uspořádalo referendum. Zopakoval výhrůžku, kterou použil v pondělí, když řekl, že iráčtí Kurdové vyhladoví, když Turecko začne blokovat jejich vývoz na hranici.

"Do poslední chvíle jsme nevěřili, že (kurdský prezident Masúd) Barzání udělá takovou chybu a referendum uspořádá. Zjevně jsme se mýlili. Toto referendum, pořádané bez jakékoli dohody, je zradou," řekl Erdogan v televizi. Podobně jako v pondělí pohrozil, že Turecko může zavřít ventily ropovodů, jež dopravují ropu z kurdských oblastí přes Turecko do přístavů.

Podle Erdogana může Turecko zareagovat mnoha způsoby, ekonomickými i dopravními sankcemi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!