Varšava chystá přesídlení Poláků z Donbasu zpět do vlasti | E15.cz

Varšava chystá přesídlení Poláků z Donbasu zpět do vlasti

Východní Ukrajina
Východní Ukrajina
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské úřady se v lednu chystají přesídlit do původní vlasti krajany z východoukrajinského Donbasu, který je postižen boji mezi proruskými separatisty a vládními vojsky. Podle ministra zahraničí Grzegorze Schetyny se chystaná repatriace bude týkat asi dvou stovek z mnoha tisíc ukrajinských Poláků.

„Jsme připraveni přesídlit ty lidi, kteří si to budou přát,“ citovala Schetynu agentura PAP s tím, že polské úřady už mají hotový seznam osob, které by se mohly přestěhovat z Donbasu do Polska. „Uděláme vše pro to, aby se ta akce mohla uskutečnit už v lednu,“ dodal. Kdy se tak konkrétně stane, ale nechtěl z bezpečnostních důvodů prozradit. Na internetové stránce polského konzulátu v Charkově se dříve objevilo datum 29. prosince, žádná evakuace se ale neuskutečnila.

K posunu termínu „o několik dnů“ podle polských úřadů došlo proto, že nejde jen o samo přestěhování, ale krajanům je nutné zajistit v Polsku bydlení, zaměstnání a další existenční podmínky. „Poláci z Donbasu určitě nezůstanou bez pomoci,“ ujistil ministr práce Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Podle šéfky rezortu vnitra Teresy Piotrowské budou repatrianti z východu první tři měsíce bydlet ve zvláštním středisku, kde budou například chodit na jazykové kurzy nebo adaptační školení.

Konflikt úřadů?

V polských médiích se také objevily spekulace, že ministerstvo zahraničí se prý staví proti plánům předsedkyně vlády na repatriaci Poláků z Donbasu, protože by vzápětí mohly návrat do vlasti požadovat další krajané z celé Ukrajiny. Tyto obavy a údajný konflikt mezi šéfkou vlády a šéfem diplomacie však úřady popřely.

Na celé Ukrajině, jejíž západní část byla do druhé světové války součástí Polska, žije podle sčítání z roku 2001 asi kolem 140 tisíc Poláků.

Repatriaci zahájilo i Česko

Kroky k repatriaci krajanů z Ukrajiny už zahájila také Česká republika. O návratu zpět do vlasti podle ministerstva vnitra jedná s úřady kolem stovky lidí.

V reakci na žádosti několika stovek českých krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka a po veřejné kritice prezidenta Miloše Zemana na adresu českých diplomatů schválila vláda počátkem prosince změnu zásad pro repatriaci krajanů.

Repatrianti tak budou moci získat bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc. Program se má týkat všech krajanů na celém světě, nejen volyňských Čechů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.