Varufakisova dávná touha? Řecký bankrot bez opuštění eura | E15.cz

Varufakisova dávná touha? Řecký bankrot bez opuštění eura

Janis Varufakis
Janis Varufakis
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký ministr financí Janis Varufakis se v době, kdy ještě nebyl členem vlády, projevil jako horlivý zastánce řeckého bankrotu, ovšem bez toho, aby země opustila euro. Řecká televize Skai to připomněla jako Varufakisův "starý strategický cíl a touhu".

Například na jednom semináři, který se konal v květnu 2013 v chorvatské metropoli Záhřebu, tedy rok a půl před svým nástupem do ministerské funkce, Varufakis prohlásil, že Řecko mělo vyhlásit platební neschopnost již v lednu 2010. Podle něho úvěrové programy, které minulé řecké vlády s věřiteli dohodly, jen prodloužily marasmus, ve kterém země je. Atény se pořád potýkají s dluhy, které prý nejsou s to nikdy splatit.

Podle Varufakise měly předchozí řecké vlády „vztyčit Německu prostředníček“ a říci: „Teď vyřešte problém sami.“ Tímto kontroverzním gestem, více než podstatou jeho sdělení, se už mezinárodní média letos zabývala.

Varufakis tehdy radil, aby řecký premiér nebo ministr financí předstoupil před unijní ministry financí a oznámil jim, že Řecko již další půjčky mezinárodním institucím jako například Evropské centrální bance (ECB) nesplatí. Podle něho by nakonec tratili úplně všichni a euro by bylo zničeno.

„Pokud se euro zhroutí, budeme mít neuvěřitelnou recesi v Německu a stagflaci (kombinaci ekonomické stagnace a současné vysoké inflace) ve zbytku Evropy. Globální ekonomika nebude schopna odolat tomuto šoku. Čína a Brazílie budou mít podobné následky,“ tvrdil také Varufakis.

Nynější ministr ovšem zdůraznil, že bankrotující Řecko by nemělo opouštět euro, protože návrat k drachmě by zemi zcela ožebračil, přivodil únik veškerého kapitálu ze země a přinutil ji nakonec opustit i Evropskou unii.

Podpora Němců v pomoci Řecku klesá, polovina chce Řecko bez eura
Více než polovina Němců je pro odchod Řecka z eurozóny. Ukázaly to výsledky průzkumu veřejného mínění Politbarometer. Při obdobné sondáži v lednu chtěla Řecko bez eura asi třetina dotazovaných obyvatel Německa. Dosavadní vývoj tak podle agentury Reuters ukazuje, že Němci kvůli vleklým debatám o řešení obrovského dluhu Řecka ztrácejí s Aténami trpělivost.

Evropská unie by Řecku podle 70 procent respondentů již neměla poskytnout žádné další ústupky a 51 procent dotazovaných by uvítalo, kdyby se Atény vzdaly společné evropské měny. Ještě v lednu v obdobné anketě chtělo Řeky v eurozóně 55 procent oslovených Němců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.