Věřitelé: Řecké vládě chybí další 2,5 miliardy | E15.cz

Věřitelé: Řecké vládě chybí další 2,5 miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké vládě bude chybět více peněz, než dosud čekala. V obou příštích letech nebude postrádat 11,5 miliardy eur, ale 14 miliard, napsal německý týdeník Der Spiegel s odvoláním na zprávu věřitelské trojice v sestavě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Na vině jsou výpadky v privatizaci a výběru daňových příjmů. Přesná výše aténské finanční tísně má být známa začátkem září.

Posudek trojky navíc připomíná, že kabinet Antonise Samarse ještě neupřesnil, jak chce na překlenutí původně přiznané 11,5miliardové „díry“ vlastně ušetřit. „Nepokrytá je třetina této sumy,“ zjistili inspektoři. V eurozóně se nyní debatuje o tom, že by Řekové mohli dostat slevu na úrocích z poskytnutých půjček, nebo se s věřiteli dohodnout na prodloužení splátkového kalendáře.

Německo zareagovalo na informaci o větším problému s hotovostí odmítnutím myšlenky případného třetího pomocného balíku. „Nemůže vytvořit další nový program,“ uvedl spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj existují určité hranice a míra odpovědnosti. „Peníze nejsou bezedný sud,“ dodal.

Čtěte také:

Šéf Euroskupiny: Odchod Řecka není relevantní scénář

Řecký státní dluh opět roste, přesáhl 300 miliard eur

Zároveň ostře kritizoval spekulace o rozpadu měnové unie. „Pokud nezůstane euroklub pohromadě, zaplatíme nejvyšší možnou daň,“ řekl. Podobně to vidí také šéf euroskupiny . „Žádná příprava bank a pojišťoven na tento krok není nutná,“ zdůraznil pro Tiroler Tageszeitung. „Může se ale stát, že Řecko poruší všechna ustanovení a nedospěje (s EU a MMF) k dohodě o sanaci svého rozpočtu. Potom bychom se touto otázkou mohli zabývat,“ připustil.

Odchod Atén považuje lucemburský premiér za technicky možný, ale varuje před jeho riziky. Souhlasí i německý eurokomisař Günther Oettinger. „Jestliže neudržíme v eurozóně zemi se třemi procenty celoevropského zadlužení, nebude nám nikdo věřit, že jsme schopni vyřešit větší problémy,“ upozornil.

Možnost, že by Řecko dostalo časovou úlevu pro provedení reforem, Juncker nevyloučil. Důvodem by mohla být skutečnost, že podle zjištění listu Imeria má tamní ekonomika začít napřesrok opět růst.

Samaras letí do Berlína

Řecký premiér Antonis Samaras může oživit diskuzi o dalším osudu své předlužené země středečním přijetím Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera v Aténách a páteční návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Berlíně. Oběma bude muset vysvětlit, kde všude chce škrtat, aby se Řecko vyhnulo bankrotu. Zasvěcené zdroje z Atén tvrdí, že řecký kabinet je těsně před přijetím dalšího souboru úspor. Koaliční jednání mají pokračovat dnes.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video