„Víme, jak se cítí.“ Obětem požárů v Kanadě pomáhají i syrští uprchlíci | E15.cz

„Víme, jak se cítí.“ Obětem požárů v Kanadě pomáhají i syrští uprchlíci

Kanaďané evakuovaní z města Fort McMurray
Kanaďané evakuovaní z města Fort McMurray
• 
ZDROJ: CTK
Jan Pavec

Jan Pavec

Skupina syrských uprchlíků, která před několika měsíci přicestovala do Kanady, nabídla pomoc obětem tamních rozsáhlých lesních požárů. Členové Syrian Refugee Suppport Group Calgary vyhlásili mezi svými členy sbírku hygienických potřeb, ošacení a menších finančních částek, které byly rodiny schopné poskytnout. Na svých facebookových stránkách skupina v sobotu oznámila, že se ji zatím povedlo vysbírat 1700 dolarů pro obyvatele města Fort McMurray, které zničil požár.

„Kanaďané nám dali všechno. Teď máme my povinnost pomoci lidem, kteří přišli v požáru o své domovy a o všechno,” napsal v příspěvku, který odstartoval celou sbírku, syrský uprchlík Násir Nadir. Příspěvek vyvolal rychlou reakci a kromě peněz syrští uprchlíci zatím vysbírali šest košů základních potřeb pro lidi utíkající před požáry. Podle zpráv někteří nabídli i část nábytku, který jím darovali Kanaďané při jejich příchodu.

„Víme, jak se cítí. Když přijdete o všechno a musíte začít od nuly. Není to lehké a rozumíme jejich pocitům,” sdělila listu Calgary Herald Rita Kančet Kallasová původně z Damašku. Jedná se ale spíš o gesto, než o významnou pomoc. Lesní požáry v kanadské Albertě zachvátili území o velikosti dva tisíce kilometrů čtverečných a odhaduje se, že půjde o nejdražší požár v kanadské historii se škodami dosahujícími miliardy dolarů.

I přesto se gesto Syřanů setkalo s vřelými reakcemi veřejnosti. „Nikdy jsem s takovou hrdostí nevítala nové Kanaďany. Jsme šťastní, že vás tu máme,” napsala calgarskému spolku jedna z obyvatelek Kanady. Další oceňují jejich ochotu pomoci jako “velmi kanadskou”.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.