Virus zika se šíří na Floridě, zřejmě jej přenáší místní komáři | E15.cz

Virus zika se šíří na Floridě, zřejmě jej přenáší místní komáři

Virus zika se šíří na Floridě, zřejmě jej přenáší místní komáři
Komár tropický, přenašeč viru zika
• 
ZDROJ: Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia Commons

ČTK

Patrně místní komár nakazil čtyři lidi na Floridě virem zika. Uvedl to floridský guvernér Rick Scott, podle něhož jde o vůbec první případy přenosu viru z lokálního hmyzu na člověka ve Spojených státech. U žádného z testovaných komárů nebyl virus zjištěn, podle guvernéra se však oblast výskytu nákazy nalézá na okraji Miami.

Na tři muže a jednu ženu přenesli podle lékařů virus s největší pravděpodobností místní komáři v okresech Miami-Dade a Broward nacházejících se severně od centra floridského velkoměsta. Žádný z nakažených nebyl ve vážném stavu.

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) registruje přes 1600 případů viru zika, až dosud se však všichni nakazili buď v zahraničí nebo při sexuálním styku s infikovanou osobou.

Zdravotníci ve zmíněných okresech v souvislosti s nákazou dočasně přerušili odběry krve od dárců, jejichž vzorky budou muset být testovány na přítomnost viru zika.

Čeští vědci objevili sloučeniny s vysokým účinkem proti viru zika

Onemocnění doprovází příznaky lehké chřipky, nemocný často ani nezjistí, že se mu virus do těla dostal. S virem však lékaři spojují poruchu zvanou mikrocefalie, neboli zakrnění mozku u lidského plodu.

Současná epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ale i na jiných kontinentech.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!