Volby v Itálii ovládly pravicové strany. Země má nakročeno k první premiérce v dějinách

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová Zdroj: Reuters

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová
Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová
Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová
4
Fotogalerie

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 95 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země.

Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie (FdI), která sama obdržela 26 procent hlasů. Její vůdkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. „Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,“ řekla politička. V předchozích volbách v roce 2018 strana dostala čtyři procenta. Výsledek Meloniové otevírá cestu do paláce Chigi, sídla italské vlády.

Podle americké stanice CNN má Meloniová šanci se stát „nejvíce krajně pravicovou ministerskou předsedkyní od dob (diktátora Benita) Mussoliniho“. Meloniová vede stranu, jež vychází z Italského sociálního hnutí (MSI). V této straně se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu, a MSI dlouho vedl bývalý vysoký představitel kolaborantské Republiky Saló a šéf režimního antisemitského časopisu La difesa della razza (Na ochranu rasy) Giorgio Almirante. Samotná Meloniová odmítla, že by byla fašistkou, a své uskupení přirovnala k britské Konzervativní straně a republikánům v USA.

Pravicový blok je podle politologů výrazně vychýlen doprava. Druhá největší strana Liga má v Evropské unii vztahy s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové. Třetí strana Vzhůru Itálie chce podle svých představitelů sehrát v bloku centristickou roli. Poměr sil však podle komentátorů hraje ve prospěch FdI.

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala jen devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018. Mezi poraženými je i Demokratická strana s 18 procenty hlasů. To je srovnatelné s rokem 2018, což tehdy strana považovala za neúspěch. Spokojené je Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018. Pod šéfy obou stran, Matteem Salvinim z Ligy a Enricem Lettou z PD, se podle médií nyní třese předsednické křeslo.

Zhruba osm procent získala strana Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, která zřejmě bude nezbytná pro pravicovou většinu v Senátu. Výsledek je mírně nad očekávání, ale je to zhruba polovina hlasů získaných v roce 2018.

Prezidentské volby 2023: Kdy přesně se konají a jak probíhají?

Video placeholde
• Videohub

Liberální koalice kolem bývalého premiéra Mattea Renziho dostala bezmála osm procent hlasů. Její lídři měli ambici získat dvouciferný výsledek.

Podle výsledků jsou FdI první stranou ve všech italských makroregionech s výjimkou jihu, kde zvítězilo Hnutí pěti hvězd.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by pravicový blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel z 200. Ve Sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel ze 400. Konkrétní výsledky budou záležet na zisku křesel v jednomandátových obvodech, kde stačí k vítězství nejvyšší počet hlasů.

Výrazně klesla účast ve volbách, která se zastavila na 64 procentech, což je nejnižší údaj v historii republikánské Itálie. Účast poklesla o zhruba deset procent, největší propady zaznamenaly některé regiony na jihu, například Kampánie, Kalábrie či Sardinie.

Pravice Meloniové gratuluje

Lídři evropské konzervativní pravice vítězství Meloniové oslavují. „Italský lid se rozhodl vzít osud do vlastních rukou zvolením vlády vlastenců a zastánců národní svrchovanosti,“ uvedla francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová. „Bravo, Giorgie! Více než zasloužené vítězství,“ uvedl na facebooku maďarský premiér Viktor Orbán, k němuž je Meloniová svým politickým stylem často přirovnávána. „Gratuluji Giorgii Meloniové k jejímu vítězství ve volbách v Itálii,“ napsal v angličtině také český premiér Petr Fiala.

Další nad volebním vítězstvím krajní pravice v Itálii vyjadřují znepokojeni. „Společně s předsedkyní Evropské komise budeme pozorně sledovat, aby všichni dodržovali hodnoty založené na lidských právech, na vzájemném respektu, a to zejména dodržování práva na potrat,“ uvedla šéfka francouzské vlády Elisabeth Borneová. „Nacházíme se v momentu nejistoty a v momentech nejistoty vždy posilují populismy. A také vždy končí stejným způsobem - katastrofou,“ řekl k italským volbám španělský ministr zahraničí José Manuel Albarés ze socialistické strany.